O jednom nevyvedeném internetovém nákupu

Žijeme v krásné době, vše kolem nás se mění a nejsme-li hlupci, je to vesměs vždy k lepšímu. Patřím k moderním lidem, kteří milují pokrok v jakékoliv podobě. Jak však popíše tento příběh, nic není jen  sluncem zalité. Nikdy bych nenaletěla prodejcům hrnců za padesát tisíc, ani bych nekoupila deku, protože prodejkyně tvrdí, že ji posílá má doktorka, přesto jsem se ztratila v internetu, který je jednou velkou propagací kohosi a čehosi.

Sem tam nakupuji přes internet. Jako moderní žena dokonce i vím, že nakupovat od prodejců, které neznáme, je hovadina. Udělala jsem to.  A to dokonce i v tom případě, že jsem si přečetla recenze nakupujících, kteří popisovali to, co se mi následně stalo. Mezi tím byly recenze, které si napsal sám provozovatel. Ano, vím i to, že se to tak dělá. Studnice internetu je nepostižitelná, nedosažitelná a každý se v něm může vydávat za někoho, kým není.

Jelikož celé dny čučím do počítače, občas se mi zjeví nabídka něčeho. Jako žena rozumná se usmívám nad tím, jak prodejci dokážou být lstiví a líčí na mne past, ale já odolávám. Křížkem zruším nabídku a je to. Vtom však přistane v reklamní ploše oděv, který již dlouho hledám. A vtom udělám tu kategorickou chybu – kliknu na něj, jelikož má zvědavost zjistit, kolik ono krásně nafocené krásno stojí, spustí lavinu nabídek stejného charakteru. Zatím jsem stále žena rozumná a opět stránku uzavírám.

Již za pár minut však vidím jiný typ onoho modýlku, internet totiž ví, nač klikáme a pak nás začne honit. A vtom to přijde. Opět neodolám bližšímu ohledání šatu, tento vypadá ještě úžasněji. Nejenže si prohlédnu onen model, ale dokonce, já bláhová, začnu listovat oněmi neznámými stránkami, a co je nejhorší, začnu zboží vkládat do internetového košíku! Nabízené stránky jsou tak cenově dostupné, že si říkám: „Odpal to, přišla jsi už o víc peněz.“

Svět internetu začne pracovat, přijde mi potvrzení objednávky, potvrzení úhrady a týdny běží, zboží nepřichází. Opět vstoupím na ony stránky a přečtu si, co jsem tam četla:… zboží dlouhé měsíce nepřichází a když přijde, tak z Číny a po jednom kusu. Nevěřím, že by se mi to mohlo stát… Když mi však sekretářka předává v redakční poště (moderní lidé nechodí na poštu, ale přebírají balíky tam, kde tráví čas doručení dobírek) hnusný šedý balíček s čínskými nápisy, odvracím pohled a snažím se situaci zachránit opovržlivým: „A toto je co?“, načež sekretářka mi mile odpoví: „To tak chodí“. Stydím se.

Otevírám ulepenou šedou plastovou hmotu neidentifikovatelného složení, zcela odlišného od evropské obalové techniky, rozlepím šmudlu a vytahuji jeden kus oblečení. Nevěřím svým očím, že by to mohlo být to, co jsem viděla na obrazovce. Znovu najíždím na stránky webového shopu, nalézám podle objednávky ono oblečení, které je odporné proti tomu, co říká má obrazovka.

Že je model kratší vidím okamžitě, je to tím, že Číňanky jsou mrňata, a i kdyby jedly česká kuřata, výšky Evropanek nemají šanci dosáhnout. Také kvalita látky je odlišná i bez detailního prozkoumání jejího složení. Jako malé dítě si hraji hru „najdi pět rozdílů“ a jsem favoritkou této soutěže, protože vítěznou pětku jsem našla v bleskurychlém téměř okamžitém mžiku, a kdybych chtěla, vyhrála bych mnohokrát za sebou, tak odlišná byla čínská příšera v mé ruce oproti té v obrazovce.

Studem se propadám u každého dalšího doručení, protože tak jak recenze psaly, chodí jednotlivé kusy postupně a pro mne velmi potupně. Doručovatelé dokonce vkládají ony kousky přímo do schránky, protože ošizená látka je tak titěrná, že proleze i úzkým prostorem poštovní schránky. Když mi sekretářka přináší další nepodařený kousek, již sama se snaží omluvit onu drzost: „Já nevím, proč to nepošlou vše najednou.“ Když za sebou zavře dveře, chce se mi bouchnout hlavou o stůl, nevěřím, že jsem mohla být tak důvěřivá a pitomá.

Stydím se natolik, že zboží nevracím, protože vím, že Čína je daleko a český blbeček, který si udělal byznys  z blbosti a naivity lidí, mi nestojí za to. Proto píši tyto řádky: Nevěřte všemu, co kdo říká, a na internetu  už vůbec ne! Čtěte recenze lidí a najdete-li jednu kritickou poznámku nakupujících, věřte tomu, že je oprávněná a měli jste jen štěstí, že jste ji viděli dřív, než ji vlastník domény smazal.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>