Ženy technické novinky milují a rády se s nimi perou

Ať si koupíte cokoliv z novinek, které vás zaujmou svou reklamou, či vám je někdo doporučí, že jde o stroj, díky němuž už nebudete doma nic dělat, musíte se při seznamování s přístrojem v praxi obrnit trpělivostí. Nesnáším návody a zásadně je nečtu, a jak jsem zjistila, je nás víc. S novými technickými novinkami se osobně dost nadřu a většinou vždy mne chyby v ovládání nakonec donutí si návod přečíst.

Nedávno si má známá koupila kávovar. Vypadal jako ten, který už má doma. Bohužel vývoj ve výrobě kávovarů už vykonal nějakou cestu, proto se s ním lehce potrápila. Když po třech měsících používání opět připravil nekvalitní kávu bez reklamou slibované pěnové čepice, jala se uplatnit reklamaci. Bohužel dnes je jeden záruční servis v republice, tedy napřed se ho musíte dopátrat, pak heblo určené k reklamaci zabalit, poslat poštou a čekat. Heblo se vrátilo a pan opravář z konce republiky napsal: „Závada nezjištěna, postupujte podle návodu.“ Drzoun. Kamarádka mu dala za pravdu.

Přitom my ženy máme elektrické spotřebiče velmi rády, osobně jsem se dopracovala do stavu, kdy přivolávám stále jednoho místního opraváře, se kterým máme mnoho elektrických dětí. Bohužel si všechny naše děti nepamatuje a dokonce si plete, kterému co udělal. Tak jsem mu minule doporučila, aby si vedl záznamy o mých pomocnících, kterým již pomáhal, protože je to stejné jako že kadeřnice musí vědět, jakou barvu v jakém poměru připravuje své zákaznici. Podivil se, mlčel, pokračoval v práci.

Když mi instaloval sušičku, mimo jiné řekl: „Nikdy jsem nepochopil, proč si lidi sušičku pořizují.“ Nebrala jsem si to osobně, ale domnívám se, že když si někdo pořídí sušičku, učiní tak proto, aby měl suché prádlo. Nicméně je pravda, že prádlo schne i bez sušičky. Jelikož je muž, vím, že neví, kolik práce zabere žehlení. Se sušičkou jezdíte po prádle rukou a máte vyžehleno. Skvělý pomocník.

Navíc pokud dělíte prádlo do skupin A, B, C, žehlíte jen „áčka“, a kupujete-li oblečení v nemačkavé podobě, výsledek je perfektní: nežehlíte nic. Po instalaci sušičky jsem nepustila opraváře z místnosti, dokud jsem ho nepřinutila, aby mi sdělil, jak se „to“ používá. Výsledek byl perfektní, školení trvalo dvě minuty a vystačím s ním dodnes.

Snad největší katastrofickou změnou v používání přístrojů byly mobily. Vzpomeňme na naše dítka školou povinná, která když dostala úkol hrát si s novinkou, prosurfovala na datech celou výplatu. Ojoj, to bolelo. Nedávno si jiná má kamarádka koupila obyčejný mobil s tlačítky a nemohla tam vsunout simku. Ne že by to zapomněla, ale mobil prostě zůstával hluchý. Jelikož návrat do minulosti ji rozzlobil, neumět to, co už kdysi dávno uměla, potupně dokonce otevřela návod a následně vyhledala i nápovědu na youtube. Přesto byl telefon hluchý. Nezbývalo jí nic jiného, než se vrátit zpět do prodejny, kde jí chlapec za pultem po chvilkové aktivitě sdělil:„Máte nefunkční simku.“ Tak to byla podpásovka, žádná chyba v používání, pouze chyba na jiném přijímači, chcete-li vysílači.

Jindy mi zase kamarádka říká: „Koupila jsem super robot, umí všechno.“ Koupila jsem ho. Když přišla krabice o velikosti poloviny kuchyňského pultu, po vytažení asi desátého zabaleného kusu jsem vše opět vložila do krabice a vylákala kamarádku k návštěvě. Při ranní snídani jsem donesla velkou krabici a přítomným u stolu sdělila: „Mám pro vás vloženou soutěž, složte mi to.“ Akce byla úspěšná, snad jen jednu funkci nezvládám, nemám však již sílu hledat nápovědu v lidském převleku.

To když jsem si koupila elektrický mechanický vysavač, to bylo jiné kafe. Stále jsem ho nosila zpět do prodejny. Po neuplatněné reklamaci mi vždy ten neznámý pán z dáli psal:„Vyčistěte si vysavač.“ Návod už jsem dávno vyhodila a na internetu jsem ho nehledala. Když jsem asi potřetí vkráčela do prodejny s vysavačem, paní, která mne vždy obsluhovala, zvedla oči v sloup a já jí hned odpověděla: „Také vás nevidím ráda.“ Nicméně se vzdala jakékoliv aktivity a předala mě muži v prodejně. Ten mne vzal do zadních prostor, vzal si šroubovák a začal mi ukazovat, jak se vysavač čistí. Je možné ho rozebrat do posledního šroubku! To mne fascinovalo. Všude byly natočené vlasy a ty zastavovaly vysávání. Ale proč já, žena nebohá, mám čistit vysavač se šroubovákem v ruce? Tomu někdo říká pokrok?

Nicméně stále platí, že ženy technické novinky milují a rády se s nimi perou. Když nad nimi zvítězí, cítí se spokojeně. Jestli je v něčem tato doba příjemná, je to právě v možnostech, které však než pochopíte, uchopíte a zpracujete, vyžaduje to obrovskou trpělivost, zájem a bohužel i číst návody na použití.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>