Peníze byly a budou a vždy nás o ně někdo připraví

Vzpomínáte si na socialistické koruny? Já ano. Vždy jsem jich měla tak málo, že jsem do obchodu chodila se síťovkou a v ní měla půlku chleba, čtvrtku másla a 15 deka salámu, asi gothaje, byl tehdy nejlevnější.

Dnes všichni na peníze nadávají. Všem schází, dokonce i v obchodě u regálu vidíme váhavou nakupující, která čte složení potraviny a zvažuje ceny výrobků. Také už není tak ojedinělé, že paní u pokladny řekne, musíte mi nějaké zboží odebrat, mám jen pětistovku. A tak pokladní začne hulákat na celý obchod, že potřebuje storno a nízkopříjmová paní se hanbou může propadnout do země.

Tento stav, kdy mi scházely peníze, jsem zažívala často. Oči nakupovaly, peněženka ne a ne uspokojit mé touhy. Protože jsem nechtěla být terčem posměšků, že jsem špatná hospodyňka a mizerná počtářka, zvolila jsem strategii. Vytvořila jsem si týdenní jídelní lístek, co budu vařit po celý týden, a k tomu si připravila nutný nákup. Samozřejmě, že i na papíře mé oči produkovaly potravu, na níž jsem neměla dostatečný finanční obnos. Tak jsem škrtala, ale v obchodě jsem byla za hvězdu. Přišla jsem, nakoupila za 300 Kčs, měla plnou tašku a na týden vystaráno.

Píšu to proto, že mi nedávno jeden známý sdělil, že lidi jsou na tom tak špatně, že jí na večeři chleba s máslem. Vzpomněla jsem si na večeře mé rodiny a důvěrně jsme jim říkali vaječné blues, protože jednou byl chleba ve vajíčku, pak chleba s vajíčkem na tvrdo, pak vaječná omeleta a když už byla velká večeře, tak byla vaječná omeleta se špenátem. Někdy si říkám, jak krátkou máme všichni paměť. Ale není se čemu divit, na lepší se dobře zvyká.

Přesto se nemůžu zbavit dojmu, že všichni bez rozdílu kupujeme pořád stejné věci. Jídlo, benzín, oblečení, vybavení bytu, auta a dovolené. Všichni toto všechno máme. Rozdíl je jen v kvalitě, tedy v hodnotě peněz, které za tyto věci utrácíme, nicméně pořád jsou to stejné zbytnosti, které vlastně ani nepotřebujeme.

Když jsem vydělávala pár tisíc, jezdila jsem pod stan do Chorvatska, vybavená všemi hrnci a zavařeným masem, ale dovolená to byla skvělá, stejně jako dnes v hotelu s all inclusive. A kdybych se opět dostala zpět na startovní čáru, tak bych zase jela do Chorvatska pod stan. Pravda dnes už asi s nějakou postelí, ale třeba bych to dala, nicméně moře bych si neodepřela jen proto, že mi ubylo peněz v peněžence.

Platí přímá úměra: čím více peněz vyděláme, tím více jich utratíme. A také, že vlastnit větší množství peněz je vlastně nemravné, proto nás o ně vždycky někdo připraví. Nikdy naše peníze neutrácíme sami, vždy se na nás nabalí lidé, kteří nám od nevkusného bohatství pomohou, ať již jsou to naši kamarádi, společníci, náš milovaný stát nebo v nejčastějším případě naši sokové.

Také v době (velmi krátkém období, čítajícím pár měsíců, ve šťastných případech pár let), kdy se cítíme být ve finančním přebytku, tučněji utrácíme za všechno možné. Třeba tučněji živíme cestovní kanceláře, které nám plánují super dovolenou, která stojí tolik, že by jiní za tento obnos strávili půlroku u moře. Také když někdo nečistý ve vaší blízkosti zjistí, že máte víc peněz, bude do vás tak dlouho klavírovat, až s ním vstoupíte do úžasného kšeftu, z něhož se však má dobře jen jediné individum, a to ten, který to s vámi vlastně myslel dobře, ale mělo to jeden háček, nic kromě keců neuměl. A když už zjistíte, že můžete odepsat konkrétní částku za svou špatnou investici, litujete pouze toho, že jste ji raději neutratil s krasavicí inteligentní někde na Havaji.

Také když už si myslíte, že nikomu nic nedáte, tak si vesměs zřídíte svůj vlastní podnik, ale protože neumíte chodit ve světě financí, začnete nakupovat hovadiny, až vám nezbude na věci nezbytné, což nemůže vést zase k ničemu jinému, než že zkrachujete a přijdete o všechny peníze, někdy dokonce i o všechny majetky. A jste po pár měsících blahobytu zpět na finanční startovní čáře.

Zkrátka, ať děláme, co děláme, jediné, co musíme mít, tak je střecha nad hlavou a jídlo na každý den. A to co nám zbude, z toho se můžeme radovat. A radujme se jen do té míry, aby nám náš hvězdný úsměv neztuhl při každém doručení našeho bankovního výpisu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>