Fakt si myslíte, že dítě baví chodit do restaurací?

Stoprocentní antikoncepcí všech mladých toužících po dítěti by mohla být situace, kterou jsem musela sledovat v restauraci. Seděla jsem s dalšími hosty v restauraci, objednala si jídlo, když v tom k vedlejšímu stolu přisedla maminka s malým dítětem. Ochotný personál přinesl malou židličku pro nejmenšího návštěvníka, maminka ho usadila do sedačky, objednala jídlo a ještě než číšník stačil zapsat objednávku, dítě několikrát málem vypadlo z malé židličky, chtělo na zem. Antikoncepční koncert začal:

Maminka využívá veškerou slovní zásobu na malého živého tvora, ale ten chce ven z dočasného uvěznění a začíná nepříjemně zvedat hlas. Personál začíná kmitat, aby malý návštěvník dal pokoj. Jídlo konečně přistane na vedlejším stole. Dítě je chvíli zabaveno pozřením pár lžiček, ale pak začne otáčet hlavou, na demonstraci, že fakt nechce, a spustí rychlou akci k vyproštění svého malého těla. Matka vstane, honí dítě se lžící v ruce kolem malé židličky a korunu všemu nasadí, když se zoufale posadí na židli a dítěti sdělí: „Já tě prosím, ještě jednu lžičku“. Po této větě vypadla z ruky moje lžička. Nevěřícně jsem hleděla na matku, zda opravdu myslela vážně, že požádá ani né tříleté dítě, aby chápalo, že je potřeba sedět a jíst. Myslela to vážně. Cítila se dotčená neposlušností svého dítěte a navykládala ještě spoustu hloupostí, než zaplatila a k velké radosti všech hostů opustila restauraci. Všichni jsme na sebe s úsměvem hleděli, tak nás tato matka pobavila svým nevšedním, zřejmě velmi moderním, přístupem k výchově.

Sdělím teď všem novodobým maminkám krutou pravdu: tříleté dítě kašle na všechny vaše řeči. Chce se bavit, chce mít zábavu a za tu vám sní všechnu potravu, kterou mu na lžících naservírujete. Stačí k tomu si hrát na letadýlko a jiné nesmysly, kterými vás i vaše matka oblbovala, aby pozornost od jídla odpoutala, když chtěla, abyste jídlo ve stavu aero fascinace pozřela. Všechny děti jsou stejné, dnešní děti nejsou jiné než dřív, jen rodiče zhloupli a prosí své potomky, aby je respektovali.

Respekt není možné si vynutit, ani ho automaticky nezískáte tím, že přivedete na svět dítě, je nutné si ho získat titěrnou každodenní prací a přístupem, což není nic jiného než po staletí fungující výchova. Dítě musí vědět, kdo je jeho šéf, protože jinak nemá zájem se jakkoli a komukoliv přizpůsobit. Je to stejné, jako když budete chtít vychovat štěně, neposlechne vás, když ho budete prosit, ale poslechne, když vás bude považovat za svého pána. A toho docílíte, když se budete zlobit a smát vždy ve stejných situacích. Díky tomu přijme hodnoty, z nichž dojde k poznání, co je a není dovolené. A přiznejme si, že dítě má mnohem více rozumu než nějaké hloupé štěně, proto je velmi žádoucí, aby chytřejší rodiče vítězili nad malými dětmi, které jsou lehce ovladatelné, ale pouze vynaložíte-li dostatek vtipu a umu k jejich zvládnutí.

Dnešní rodiče nechtějí přijmout fakt, že úkolem rodičů je vychovávat. Jsou tak zdecimovaní moudrými knihami o moderní výchově, která netrestá, ale kecák, a tak produkují tisíce slov namísto důslednosti, pozornosti a pochopení, bez nichž se žádné dítě neobejde.

Vždyť děti milují všechny lidi, s nimiž je sranda. Děti poslouchají všechny lidi, kteří s nimi hrají nějaké hry. Děti jsou fascinovány každým, kdo dokáže upoutat jejich pozornost. Děti nezlobí, když je rodiče dovedou do světa vynalézavosti, tvořivosti a zručnosti.

Takže milá maminko, až příště přijdeš do restaurace, usaď své dítě do malé stoličky, poděkuj personálu za ochotu, vytáhni dítěti nějakou oblíbenou skládačku a povídej mu o tom, co vidí. Povzbuď své dítě k opakování slov, která na obrázcích jsou, a my všichni okolo ti v duchu zatleskáme, že jsi skvělá matka. A víš, co udělá tvé dítě? Když zjistí, že je středem pozornosti všech okolo, bude se snažit o to víc. A když už dítě chceš krmit restauračním jídlem, které ty jsi poprvé okusila v deseti letech na svatbě své sestřenice, do té doby ti vařila jídlo vždy jen tvá matka nebo babička, dej svému andílkovi kolem krku cokoliv, čímž budeš demonstrovat, že je čas jídla. Pak dej dítěti do ruky lžičku a zabav ho tím, že mu na malý talířek dáš kousek něčeho, aby ztratilo pozornost nad tím, že mu do úst budeš nandávat větší porce jídla. Když už budete napapaní, vše po svém dítěti ukliď a znovu vytáhni nějakou hračku, protože si buď jistá, že dítě už právě přestalo bavit sedět v nějaké blbé sedačce uprostřed místnosti plné cizích lidí. Tato a každá jiná cizí místnost je pro každé dítě nepřirozená, proto vzdoruje sedět vzpřímeně a tiše, necítí se zde v bezpečí. My, ostatní hosté restauračního zařízení, jsme připraveni matky s dětmi respektovat, ale když nás budete otravovat řevem a svou neschopností zvládnout svého potomka, u toho skutečně být nemusíme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>