Ztratili jsme soukromí, ale málokoho to rozhodí

Žijeme ve světě informací a jak to tak vypadá, vůbec nám to nevadí. Na své domy si umisťujeme kamery a zabezpečovací zařízení, abychom věděli, co se děje v domě, když nejsme doma. Jde to však i proti nám  samotným, protože je mapován i náš příchod a odchod. Stejně tak si pochvalujeme i mobilní telefony, avšak o jejich stihomamu asi není nutné mluvit, díky mobilu odhadneme, kdy je jeho majitel ve stavu aktivním a kdy ve stavu, který by možná rád uchoval v tajnosti.

Stejně tak platební karty mapují naši zálibu v nakupování, banky už jsou tak zběhlé, že dokážou rozšifrovat v procentech, zač nejvíce utrácíme. Nahlédne-li muž na výpis z banky, zjistí třeba, že žena víc utrácí za oblečení než za jídlo. To je informace, která se díky technice stane předmětem vysvětlování.

I pokud se pohybujeme městem, městští strážníci mají možnost sledovat, jak nám to dnes sluší a zda jsme skutečně došli k parkovacímu automatu, či nikoli, a pak nás jednoduše zkasírovat. Uháníme-li po dálnici a na místě spolujezdce máme osobu nežádoucí a navíc v čase, v němž obvykle chodíme do práce, budeme mít také velký problém s vysvětlováním, dostane-li se fotografie do rukou nežádoucích.

Když vstoupíme do supermarketu a přikládáme k sobě svršky z věšáku, hlídač u kamery se může utlouct smíchy, protože jeho prací je šmírování potencionálních zlodějů. Stejně tak naše televize jsou vybavené zařízením, díky němuž je možné zjistit, který program v televizi je náš nejoblíbenější, jak dlouho jsme mu věnovali čas, a proto se pak musíme my všichni ostatní dívat na pořady, které zajímají většinu, místo pořadů, které by ráda zhlédla menšina. I doma u počítače lítáme internetem, navštěvujeme různé servery a díky tomu dáváme marketingovým firmám tip, jakou nabídkou nás mají oslovit do námi používaného e-mailu.

Stejně tak vyplňujeme své osobní údaje do všech internetových obchodů, které nás potom bombardují svými zaručenými tipy. Není těžké ani zjistit datum narození našich šéfů, stačí k tomu zadat jejich jméno do vyhledávače a zjistíme mnohem více. Státní správa se navíc propojuje, a tedy zastaví-li policista chybujícího řidiče, není pro něj problém hned na místě zjistit, zda jde o osobu s čistým rejstříkem trestů či propadlým občanským průkazem, i když lustrující policista pracuje jen u „dopraváků“.

Ze všech těchto informací jde hrůza. Vlastně dnes všichni stojíme nazí a bezbranní před úřady i marketingovými mágy, kteří díky našemu jednání a konání nám říkají a diktují, jak žít. Bránit se technické době je však zbytečné. Lidem technika od začátku minulého století usnadnila život natolik, že přestali být lidmi dělnými a za svou pohodlnost platí krutou daň, v tomto případě ztrátou soukromí. Pokud však toto vše přijmeme a najdeme si část dne, v němž jsme sami sebou, mohou si všichni u všech kamer a počítačů tak akorát trhnout nohou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>