Zatím to vypadá, že to neskončí nikdy

Více se testuje, více lidí je nakažených a roušky jsou od minulého čtvrtku opět povinné v uzavřených prostorech. Kroměříž v úterý vyhlásila povinnost nošení roušek ve školách a sklidila za to obrovskou kritiku, vyhrožováno bylo stávkou i peticí, čtvrtek však vše zastavil, vláda vyhlásila roušky plošně.

V tomto vydání čtenáři mohou nahlédnout do života pozitivně nakažených. Kdyby nebylo koronaviru, prožíval by námi popisovaný manželský pár běžné nachlazení. Díky vysoké nakažlivosti však musejí být v karanténě, i když neužívají žádné léky a jsou jen oslabení, tak jak tomu bývá v případech každého nachlazení. Koronavir je vysoce nakažlivý a vyhýbat se mu a nedělat mu „terč“ má smysl.

I když o dětech a jejich smyslu pro povinnost nosit roušku oprávněně pochybujeme, děti jsou nedisciplinované, podle vzoru svých rodičů některé i vzdorovité, právě děti by měly umět zacházet s nemocí, která může ublížit jejich blízkým. Ony budou žít s viry a bakteriemi, které se mění ve stále agresivnější. A kde se to mají naučit, když ne v kolektivu?

I když většina „letních“ koronavirů má lehčí průběh, když bude ve škole 30 % nemocných či lidí v karanténě, dojde k uzavření školy. Tak co je lepší? Uzavřená škola nebo roušky? Už i ošetřovné bude jen 60 % a to jen v případě, že bude škola zcela uzavřená.

Pokud měl starosta Kroměříže potřebu chránit městské školy, neměl vyhlašovat v době minimálního počtu nakažených v Kroměříži roušky, ale měl zakázat vstup dětí do školy s rýmou či nachlazením. Bohužel ani toto nařízení by rodiče nestrávili, protože přeci „nemají hlídání“ a dokonce podle ministerstva školství nemůže zřizovatel školy bránit dětem ve vzdělání. Když však škola skončí v karanténě, budou doma všichni rodiče všech školáků. V každé škole jsou stovky lidí pod jednou střechou (někde i blížící se tisíci) a stačí jeden nakažený a problém mají všechny domácnosti všech školáků. Chce být někdo spouštěčem tohoto chaosu?

Pozitivně nakažených přibývá a tak nějak tušíme, že stát se k tak drastickému zastavení ekonomiky neodhodlá, jarní „koronavirový mejdan“ ho stál půl miliardy. Kdyby se měl opakovat, mohli bychom se stát zemí, které už nikdo žádné peníze nikdy nepůjčí, tak jako Řecku. My totiž na takové mejdany nemáme, v dluhu česká ekonomika byla už před celosvětovou pandemií.

Také pokud se objeví nakažení ve firmě, restauraci, tedy v jakémkoliv provozu, nebude s kým pracovat a možná bude i naše firma, či provoz hygieniky uzavřen. Nebude se tedy zavírat plošně vše, ale podle počtu nakažených. Proto všechny firmy budou muset začít aktivně chránit své provozy, stát už jim žádnou pomoc s uzavřením nenabízí. Výpadky příjmů soukromého sektoru nejde donekonečna opakovat, stát žije na dluh, podnikání však jen z výdajů, které nepřevyšují příjmy.

Covid-19 je kapénková infekce. Proto kýchání na veřejnosti je rovno šíření nákazy. Mít tedy ochráněna ústa, kterými nejen roznášíme, ale i zabraňujeme volnému dýchání, má smysl. A může si o tom povídat, kdo chce, co chce, roušky jsou tím nejmenším zlem. Mezi evropskými zeměmi je na tom z pohledu nakažených dobře Polsko a to i díky tomu, že od jara tam k úplnému rozvolnění vlastně nedošlo.

Vláda neumí pracovat s jednotlivcem, ovládá však národ. Bohužel ten český ještě není natolik vyspělý a uvědomělý, aby zákaz nepotřeboval. Kroměříž za své nařízení roušek ve školách sklidila úšklebek, respekt se nedostavil. Revolta sluší mladým lidem, dospělí lidé by měli předvídat, co se stane když… a podle toho vyhodnotit bez nařízení a příkazů, kudy vede cesta.

Každý den se dělá dvojnásobné množství testů, a čím více budeme mít nakažených, tím větší budeme mít pravděpodobnost, že všechna omezení někdy skončí. Zatím to vypadá, že to neskončí nikdy. A chytráci, kteří ví jak na to, i když to nikdo na světě zatím neví, v jejich řešení je jediná jistota: Přežijí jen ti nejsilnější. Vrátíme se do džungle?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>