Žádný přístroj by neměl mít možnost ovlivňovat rozhodování člověka

Jak fungují sociální média? Je pravda, že nás ovládají? Také si kladete tyto otázky a pořád nechápete, jak ta malá krabička ve vaší ruce může vědět, že máte rád fotbal nebo módu, že vám stále chodí nabídky s touto tematikou? Celý tento internetový svět je založen na klikání.

Podle toho, nač klikáme – smýkáme prstem po obrazovce, nám počítač – nikoliv člověk – páruje obchodní nabídky, za které firmy platí a ty jsou nám vnucovány. Nebo nám jsou posílány informace, které máme v oblibě – věnujeme jim pozornost. Proto naši senioři čtou hoaxy – tedy falešné a poplašné zprávy – protože jim věnují pozornost, klikají na ně.

Firma Google je továrnou na peníze s minimálním počtem zaměstnanců. Obrovská jsou pouze počítačová centra a pár geniálních hlav, které algoritmům dávají obchodní spojení. Na těchto platformách funguje i facebook, YouTube, zkrátka každý poskytovatel služby, který vydělává na tom, nač klikají lidé po celém světě. Díky počítačům poskytovatel služby ví, co máte rádi, co se vám líbí. Je to nejúčelnější marketingový nástroj na světě, dokáže bez oslovení a jakéhokoliv nákladu vyhledat potencionálního zákazníka a nabídnout mu to, oč se zajímá.

Být na sociálních sítích je zábavné. Počítače nám nabízejí zábavu, kterou máme rádi (na niž klikáme) a ve výsledku to má jediný cíl: civíme do počítače a klidně i celý večer s nikým nepromluvíme. Sociální odcizení je výsledkem nadměrného užívání sociálních sítí. Někdy to vypadá, že někteří lidé vyměnili jazyk za palec, kterým smýkají po obrazovce, sem tam se usmějí, zakroutí hlavou, i když nikdo kolem nich nic neříká. Dříve se takovým lidem říkalo skrytí blázni.

Nicméně jsme lidé myslící, tak si vyzkoušejme, jací jsme závisláci. Až přijedete domů, nechejte mobil v autě. Bude na blízku, ale vy budete muset trávit čas jinak. A proč ne, vyzkoušejte to, když o nic nepřijdete, druhý den si svou elektronickou hračku můžete vzít zase domů. Když se vám podaří zvítězit nad tou malou svítící krabičkou, odmítnete, aby váš život řídil nějaký blbý počítač kdesi v Americe, a možná zjistíte, jak je na světě krásně.

Přesto žít bez techniky ve 21. století je hovadina. Je a bude naší součástí, člověk myslící by však měl mít nad jakýmkoliv strojem vládu. Proto si vypněte všechna oznámení, nechejte si jen zprávy, které vesměs oznamují příchod zpráv od našich živých blízkých. Nepotřebujete hned teď vědět, že žena, kterou jste nikdy neviděli, byla u holiče nebo upekla „jujky“ překrásný dort.

Na facebooku a instagramu se to hemží krásnými tvářemi. Dívky se upravují ve photoshopech a tomu byste nevěřili, v Americe už existují dívky, které chodí na plastické operace, aby se podobaly vlastnímu selfie. Vlastně tyto dívky stály modelem počítačovému malíři, jenž z nich udělal krasavici, která se sama do sebe zamilovala a plastický chirurg nyní pracuje na oživení obrazu jménem selfie. Ufff.

Další rada, jak vyzrát na algoritmy v počítači. I když máte rádi knihy a rádi si o nich čtete, občas otevřete i fotbalové stránky nebo nějakou úchyláckou skupinu. Díky tomu počítač ztratí kontrolu nad vašimi zájmy a bude vám nabízet i to, co vás vůbec nezajímá, což je velmi snadné odmítnout.

Dobré je také se nijak nevyjadřovat k politice, protože když tak učiníte, ihned vás různé skupiny začnou agitovat, a protože to umí moc dobře, manipulaci lidského myšlení i davu popsali už staří Římané, Němci, v pamětích zůstala nedávno minulá psychologická masáž komunistů a dnešní vládci, ti by manipulaci mohli vyučovat. Její formy jsou pořád stejné, chce to jen znát, co máme rádi, co nemáme rádi, nač jsme hrdí, zač jsme ochotní bojovat…, a všechny tyto emoce probouzejí k životu slova umně poskládaná do výzvy, sdělení, oznámení, doporučení…, kterých je plný internet.

Proto pokud se nechcete stát lehce manipulovatelnou politickou ovečkou s transparentem v ruce: „Slunce si vzít nenecháme“, nechejte si prostor pro vlastní názor, abyste se v množství jednostranných materiálů nestali jen číslem, díky němuž je možné spustit revoluci.

V každém případě lidé dali počítačům moc, neměli bychom však jakýmkoliv přístrojům dovolit, aby mohly za nás rozhodovat. Není již ojedinělou zprávou, že díky sociální šikaně na internetu mladý člověk spáchal sebevraždu, nebo že zaměstnavatel nedal práci zájemci díky deset let starému profilu na facebooku. Proto buďme střídmí ve všem, co děláme, a stroje nás nikdy nemohou ovládnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>