Výpovědi jsou tady, kdo je však rozdal, nepoznáme

Ustát období bez příjmů je těžké. Kdo si v dobách hojnosti nevytvořil finanční rezervu, počítá, kolik dnů bez příjmů ještě ustojí. Na druhé straně izolace od veřejného života nám ukazuje, jak málo financí člověk potřebuje, když je doma. Díky okolnostem posledních dnů nemají firmy pro své zaměstnance práci a lidé kromě snížených platů dostávají i výpovědi.

Jediná skupina zaměstnanců, kteří jsou stále na svém, jsou lidé placeni státními tabulkami. Dokud plošně vláda nestanoví snížení jejich platů, nikoho to v úřadu ani nenapadne. I matky na ošetřovném berou jen 60 % toho, co vydělávaly, tak proč by někdo měl mít plný plat, když celá republika jede na čtvrt plynu, v nouzovém režimu.

U výrobních firem se zase čísla propuštěných lidí nedozvíme, protože tam většinu výpovědí rozdávají pracovní agentury. Na problém špatného zacházení s lidmi v nejnižších pracovních pozicích se upozorňuje už léta, ale stále tuto skupinu pracujících nikdo nechrání. Agentury v těchto dnech oznamují svým zaměstnancům ukončení práce ze dne na den, samozřejmě bez nároku na odstupné. Čeká je nástup na úřad práce a půlrok s polovinou toho, co vydělávali. Bohužel vesměs z takového příjmu není možné zaplatit ani nájem.

Pokud se vše vyřeší do měsíce a začne se postupně zprovozňovat zastavené, snad i oni tyto dny plné změn přežijí bez vážných ztrát. Kdo však není pod ochranou státu, stává se snadnou ekonomickou kořistí pro koronavirové šílenství posledních dnů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>