V Kroměříži už deset let žijí lidé, kteří nemohou větrat, odpočívat, spát

Děvín na Zacharu v Kroměříži se změnil v dům hrůzy po roce 2010. Byty bývalé ubytovny pro zdravotnický personál byly rozprodány a většinovým vlastníkem bytů je dnes René Kolařík. Jelikož v bytech umístil nepřizpůsobivé občany, kteří se ničeho a nikoho nebojí, po deseti letech se z Děvína stal malý Chanov.

Slyšet brečet stárnoucí ženu, která pečuje o osmdesátiletého nemocného manžela, který nemůže dýchat, ale bohužel není možné větrat, protože sousedé vám to nedovolí, je bolestné. Starousedlíci manželé Tománkovi v rodinném domě u Děvína nemohou spát, nemohou odpočívat, nemohou vyjít ven na svůj vlastní pozemek… Kdo čte pravidelně Týdeník, ví, že o Děvínu jsme napsali mnoho článků. Podle manželů Tománkových se situace nijak neposouvá, naopak se zhoršuje.

Před dvěma lety po mediálním tlaku většinový vlastník bytů na Děvíně slíbil, že uzavře balkony, kterými nájemníci vidí do domu, dvora a zahrady Tománkových. Dodnes se nic nezměnilo, balkony jsou otevřené a z nich se ozývá nejen hlasitá hudba a řev dětí, ale odhazují se z něj brambory, kameny, láhve a vše, čím se dá hodit. Obyvatelé Děvína tráví čas hlučně a sousedi jsou nuceni sdílet s nimi nechtěný hluk kdykoliv, i v noci. Když jsou vyzváni, aby se uklidnili, případně ztlumili hudbu, dostane se jim sprostých nadávek, vyhrůžek fyzickou likvidací…

Také Město Kroměříž se tváří, že vyřešilo problém nepřizpůsobivých občanů, bourá Račín, ale obyvatelé odsud se přesunou i na Nitranskou (ve stejné lokalitě Zacharu II) a i  ta je častým tématem sporů všeho druhu. Městské byty by měly sloužit lidem, kteří pomohou rozvoji Kroměříže, ne ji udusí svou lhostejností ke všemu, co vyžaduje řád.

Když jsme poukazovali na problém Děvína, který netrápí jen bezprostřední sousedy, ale i obyvatele okolních panelových domů na Zacharu, radnice s velkou fanfárou sdělila: „Máme kameru, která vše zachytí, městská policie vyjede, pořádek zjedná“. Policie sice vyjede na oznámení občanů, ale okamžitě po jejich odjezdu zábava pokračuje. Kamery nezachytí permanentní řev, ale zcela jistě strážníci vidí letní noční posedávání na schodech a postávaní na chodníku u zábradlí před Děvínem, což vidí každý, kdo kolem projíždí. Mají strážníci Městské policie kameru on-line,  jak si to problematická lokalita vyžaduje? A když už projedou strážníci kolem Děvína, mají otevřená okna v autě, aby stejně jako všechny hlučné opilce v nočních ulicích napomenuli? Nebo chtějí svým přehlížením chybujícím nájemníkům ustoupit a tím jim říct: Děvín je vaše území, dělejte si v něm, co chcete…! Ono vést tyto obyvatele ke slušnosti a ohleduplnosti vyžaduje obrovský kus odvahy. Mají ji naši strážníci?

A nyní si pohrajme s naší představivostí. Stavíte dům, strávíte v něm dvě třetiny života, a bez jakéhokoliv varování vám komunisté postaví před domem na úkor vaší zahrady silnici, poté staví ubytovnu pro zdravotnický personál nemocnice. Přijde revoluce, rozprodává se kde co, a prodá se i ubytovna. Přicházejí hluční nájemníci, stěžujete si, chcete základní lidskou potřebu – klid a důstojnost pro život – a ani po 11 letech se jí nedočkáte. Když už píšete a voláte na všechny strany, aby se někdo zastal vašich práv, která vám mimochodem garantuje Základní listina práv a svobod, dočkáte se ještě větší nenávisti. Když už posté navštívíte  většinového vlastníka bytů, je na vás už tak naštvaný, že vás vyhodí z kanceláře. Cítíte naprostou beznaděj, máte podlomené zdraví. Už víte, jak chutná nespravedlnost světa.

Domnívá se někdo, že když nebudou mezi živými manželé Tománkovi, problém přestane existovat? Pokud se nájemníci Děvína i Nitranské dnes domnívají, že na ně nikdo nemá, problémy nabydou mnohem větších rozměrů, rozrostou se do většího území města. Zavírat oči před problémem se nevyplácí. Děvín i Nitranská jsou problém.

A jaké existuje řešení? Možná by Město Kroměříž mohlo odkoupit dům Tománkových a udělat v něm služebnu městským strážníkům. Tak by měli problematickou lokalitu pod permanentní kontrolou. I většinový vlastník bytů na Děvíně už má problémů dost a rád by obsadil prázdné byty bezproblémovými nájemníky. Když však nabídku na sociálních sítích zveřejní, každý se mu vysměje. Děvín – část Zacharu II – se stala bezcennou lokalitou.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>