Turisté na zavřené dveře Podzámecké zahrady určitě zvědaví nejsou

Vloni byla s velkou slávou otevřená Květná zahrada. Je krásná, bohužel se vstupným, které není turistickým lákadlem, místní navýšení vstupného dokonce vyprovokovalo k sepsání petice. Do Kroměříže se podařilo dostat neuvěřitelných 337 milionů korun do obnovy nejen Květné, ale i Podzámecké zahrady. To je hodně. Do „Podzámky“ bylo z celkové částky investováno 30 milionů korun. Za ně byla obnovena zeleň, opraveny mosty a postavena budova pro zahradníky, která se vůbec nelíbí tenistům z Bajdy, protože vidí jen rovnou vysokou dřevěnou plochu.

Ale o stavbu nejde, už stojí a všichni si zvykli. Jde o zavřené vstupní dveře Podzámecké zahrady. Třeba v sobotu 21. února byl překrásný slunný den, návštěvníci však narazili na zavřenou hlavní bránu. Jelikož zahrada patří k turistickým lákadlům, turista nikdy nepochopí, proč je zavřeno, když svítí slunce. Vedle vchodových dveří si všimne cedulky, na níž provozní doba není uvedena, avšak pro daný slunný den je zde výsměšná poznámka: Z důvodu špatného počasí zavřeno. Slunce nad hlavou ho donutí pouze hlavou kroutit. Nikoli pochopit souvislosti. Když se zeptáte lidí bydlících v centru, proč je zavřeno, sdělí, že nejde o nic nevídaného, během zimy je prý minimum dnů, kdy je Podzámecká zahrada otevřená! Na vině jsou prý chodníky, které jsou těžko udržitelné při mokrém nebo deštivém počasí, se sněhovou pokrývkou jsou vlastně díky svému historickému povrchu neschůdné, protože kdyby se sníh odklízel, chodník bez zpevnění by byl shrnut kompletně. A tak máme zavřeno. Většina místních lidí hodnotí návštěvu ostatních měst podle toho, jak byli vlídně přijati, tedy jaké byly služby, co viděli a co se jim líbilo. Návštěvník Kroměříže může sdělit, že měla zavřenou „Podzámku“. Co je však víc než pravděpodobné, ke zklamání jménem zavřené dveře se v dnešní době tisíců lákadel málokdo vrátí. Určitě stálo nemalé úsilí dostat do Kroměříže oněch 337 milionů korun. Nicméně když už se zde dostaly, tak proč se nedělalo hlavně na tom, aby naše turistické dominanty byly celoročně přístupné? Vždyť stačilo vymyslet kratší zimní okruh, chodníky dát do stavu celoročně udržitelného… Ano. Jistě bychom opět narazili na jednání s těžkopádnými kroměřížskými památkáři, kteří jakémukoliv novátorství nejsou nakloněni. V každém případě si Kroměříž díky své neochotě cokoliv změnit (provozní doba je stejná jako za socialismu) drží svou konstantní podobu. Tam, kde radikální komunisté bořili za socialismu jeden historický dům za druhým, v Kroměříži se nic nezměnilo. Domy stojí na svých místech stovky let a vizáž města je po staletí neměnná a stále se vylepšující. Platí to i o obou zahradách. Bohužel to dnes turistům nestačí. Potřebují služby a jistotu, že jsou vítanými hosty. Zavřené dveře považují za urážku, kterou nikdy žádné turistické destinaci neodpustí. Ale je vlastně Kroměříž turistickou destinací? A že máme pádný argument, proč nemůže mít „Podzámka“ stále otevřeno? Turistu provozní věci nezajímají, hodnotí pouze výsledek návštěvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>