Tři měsíce je velmi dlouhá doba, která změní zavedené návyky

Čas vše vyléčí, čas nám ukáže. Staré pranostiky, které jsme měli možnost si vyzkoušet sami na sobě. Tři měsíce jsou čtvrtinou roku, což je dost dlouho na to, aby se věci udály jinak. Bohužel období karantény změnilo návyky většiny lidí a dopady bude pociťovat každý, kdo z předchozích návyků těžil, žil, existoval.

Pokud zůstaly matky tři měsíce na ošetřovném, někdo za ně musel práci v jejich zaměstnání vykonávat. Bohužel se na mnoha místech ukázalo, že dlouhodobá nepřítomnost jednotlivce na pracovišti nic nezpůsobila, a tak se může stát, že až se ženy budou chtít vrátit do svých pozic, bude jejich práci dělat už někdo jiný a možná i lépe, což může ženu na ošetřovném stát místo.

Stejně tak pokud jsme byli zvyklí zaplatit za služby ve městě, za tři měsíce jsme museli svůj problém vyřešit jinak. Nějak jsme se všichni v době nouzového stavu museli stravovat, pečovat o své tělo i zevnějšek, řešit nákupy zboží, nějak trávit volný čas, zajistit si jiný druh kultury i sportu.

Jiné to nebylo ani ve firmách, které často vysílaly své zaměstnance na cesty. V době pandemie se ujala nejen práce z domova, ale i videokonference, které ve svém důsledku ušetřily nemalé částky za dopravu zaměstnanců na nejrůznější schůzky a jednání. Ze všech změn kolem je  možné odvodit, že budoucnost se nevrátí v mnoha věcech do stejných kolejí, jako před pandemií. Velkorysé hospodaření se nuceně a nečekaně zastavilo a úspory se ukázaly jaksi z vývoje událostí možná i lepší, ne-li  výhodné.

A jelikož všichni jsme závislí na příjmech někoho jiného, každý, kdo žil z příjmů kohosi, nemá jistotu, že to bude takové, jako před pár měsíci. Kdo chce přežít, musí včas vyhodnotit, co vše se změnilo a co se může vrátit v plné nebo částečné výši.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>