Svítím, svítíš, svítíme… aneb Opravdu drahé energie Kroměříž netrápí?

Všichni už dnes víme, jak je vše dražší než před rokem, a nevíme, kolik nás to všechno bude stát za rok. Proto se snažíme šetřit, ať již nenakupováním předražených věcí, nepoužíváním auta na krátké trasy, také častěji zhasínáme ve zbytečně nasvícených pokojích, zastavujeme vodu při čištění zubů apod.

Už i zastupitelé měst a obcí se zabývají problémem dražších energií, provozy nejen úřadů, ale i domovů důchodců či škol v jejich režii budou s vyššími cenami energií každoměsíčně vyšším výdajem každého obecního rozpočtu, protože svítit školákům nebo důchodcům je prostě nutné.

O to víc je zarážející, že největší stavba posledních let v Kroměříži, nový parkovací dům, jehož provozovatelem i majitelem je kroměřížská radnice, nikterak nešetří na každodenním provozu, protože je v něm rozsvíceno po celé dny i noci. A bylo tomu tak i v době, kdy ještě nebyl v provozu.

Přitom ve 21. století téměř všechny velké domy využívají čidla, díky nimž je možné za jednorázovou pořizovací cenu ušetřit stovky i tisíce korun jen proto, že se světla rozsvěcují jen v případě pohybu v prostorách ohraničeném čidly. Že by u největší investice Kroměříže za poslední roky nezbylo na čidla za stovky korun?

Říká se, že stavět dům je o penězích. Dobrý hospodář však počítá peníze nejen při stavbě domu, ale hlavně hlídá budoucí náklady, protože když už na papíře – tedy u projektu – myslí na provoz, nepřekvapí ho všední – tedy nutné – každodenní výdaje, bez nichž se žádný provoz jakéhokoliv domu neobejde.

Kdyby Kroměříž ušetřila provozní náklady parkovacího domu, městský rozpočet by ročně byl bohatší o částky, které by zcela jistě udělaly obyvatelům města větší radost než zbytečně rozsvícený parkovací dům ve dne v noci. A bohužel svítil od rána i v noci už ve zkušebním provozu a svítí pořád i v plných slunečných dnech, kdy to vůbec není potřeba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>