Solidarita měla začít v Praze a pak se šířit do nejmenších obcí

Kdo sledoval koronavirové sdělovací prostředky, musel nabýt dojmu, že o všechny je postaráno. I když všichni dělali rozhodnutí, která nikdy nedělali, na mnoho lidí se pozapomnělo. Hlavně na ty, kteří měli už před koronavirem hluboko do kapsy.

Pokud někdo zůstal ze dne na den na ošetřovném, musel čekat dlouhé týdny, než jeho žádost byla zpracována. Bohužel někteří čekatelé se až v květnu dozvěděli, že na ošetřovné nemají nárok. Asi není nutné rozvádět, jak se těmto lidem daří dnes. Ze dne na den se dostali do dvouměsíční nuly.

Stát v rámci hašení koronavirového požáru musel kromě podpory podnikatelů a firem, kde by stát byl, kdyby neměl daně ze soukromé sféry, pomoct i živnostníkům. Obě tyto sféry nikdy od státu nic nedostaly, nikdy ho nic nestály, jen dávaly. Když jim stát zavřel provozy, bylo zkrátka nutné jim pomoct.

Stát však v rámci pomoci živnostníkům přistoupil k velmi nemravnému opatření, sebral zákonem schválené peníze obcím a krajům, aby je mohl vyplatit. Pokud se vrcholní politici ohánějí tvrzením, že mají být obce solidární, proč stát nezačal se solidaritou hned v Poslanecké sněmovně nebo u půlmilionové armády zaměstnanců ve státních službách? Proč by zrovna tato dobře situovaná sociální skupina měla být před dopady koronaviru ochráněna a navíc mít i nárok na odměny?

V každém případě, pokud se vláda uchyluje k omezování příjmů podle zákonem stanovené normy (obce mají garantovány příjmy zákonem o DPH i daních), měli bychom se všichni mít na pozoru. A to jim stát bere peníze v době, kdy již mají výpadek příjmů za měsíce březen, duben i květen. Namítáte, že říkali v televizi, že obce dostanou dotace „na hlavu“? Nechejte si jednoduché počty výpadku příjmů a státní pomoci obcím předložit vedením své obce.

V každém případě všichni víme, že zastavení všeho možného nás všechny bude stát hodně a možná i více. Všichni, kdož byli zvyklí natáhnout ruku a dostat peníze, už vědí, že bude hůř. Kdo se spoléhá na stát, že za něj bude platit účty, bude do budoucna zklamán. Stát neumí vydělávat peníze, proto si peněz v podstatě vůbec neváží. Sdělení: „Miliardu pošleme tam, potom tam…“ ekonomickou budoucnost jednotlivce nespasí. Jen se to hezky poslouchá a bohužel, voliči to pořád ještě mají rádi, a věří každému slibu, který v realitě vesměs vždy vypadá trochu jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>