Proti spalničkám své dítě neočkuje, ale určitě by izoloval všechny s koronavirem

Nedávno u mě v kanceláři seděl mladý muž a po sdělení, že si přečte i Sputnik a Aeronet, což jsou dezinformační weby, mi s neomylným přesvědčením sdělil, že on je proti očkování dětí proti spalničkám, protože… a jmenoval fakta, která najdete jen na dezinformačních webech nebo v komentářích pod články s falešnými jmény. Byl tak přesvědčený o své pravdě, že jsem se hodně zapotila, abych jeho názory alespoň nahlodala. Kdyby mě takto přeinformovaní lidé navštěvovali pravidelně, skončila bych na Havlíčkové, v nemocnici by to však nebylo.

Kdyby bylo možné létat v čase, snad už to někdo někdy vymyslí, poslala bych tohoto chlapce do doby, kdy umíraly děti na nemoc, před kterou se nedalo utéct, stačilo k tomu jedno jediné dítě se spalničkami. Také bych ho poslala do radostné doby, kdy všechny matky ochránily očkováním své děti před hrůzou, že by jim jejich dítě mohlo umřít na spalničky, stejně jako sousedovic Evička.

Věřím tomu, že tento muž se hrozně bál koronaviru a říkal, ať zavřou hranice, ať přestanou jezdit do země Číňani, ať teď hned se zastaví vše, co souvisí s Čínou. A přitom on je otcem, který může být pro desítky dětí v okolí svých dětí stejnou hrozbou: jeho rozhodnutí může probudit spalničkovou tragédii.

Když si někdo dělá nějaký názor, neměl by tak konat na základě nějakého povídání, ale na základě vlastních zkušeností. Všichni jsme laici a rozumíme jen tomu, co umíme. Ve všem ostatním tápeme, domníváme se a hlavně souhlasně pokyvujeme hlavou, když čísi názor má pádnou argumentaci, která zní dobře a jaksi logicky. Co na tom, že jde jen o umně poskládanou polopravdu či úmyslnou lež.

Mladý muž byl o své pravdě přesvědčený i proto, že prý osobně zná dětského lékaře, který děti proti spalničkám neočkuje. Když jsem chtěla znát jeho jméno, nedozvěděla jsem se ho. Pokud existuje, měl by vrátit lékařský diplom. Přesto je pravda, že každé očkování, nejen ono spalničkové, má u nějakého promile očkovaných vedlejší účinky. Neexistuje lék, který by neměl vedlejší účinky u promile pacientů, kteří ve vzácné kombinaci buněk zareagují jinak než drtivá a neporazitelná většina. Zná někdo absolutní lék, který na všechny působí stejně? Copak existuje něco jako absolutní pravda?

Nedávno jsem slyšela hezkou definici. Pravda neexistuje, protože to, co je možné považovat za dnešní pravdu, v běhu okolností a událostí se za čas změní. Pak se ona pravda upraví do současných pravidel, a za další desetiletí se společnost zase posune a pravda se opět musí přizpůsobit době, v níž lidé udělali pokrok. Pravda je totiž dočasná. A víte, co je lež? Omyl, který to o sobě ví.

Bohužel lži se staly součástí dnešního světa, a kdo chce rozumět tomu, co lidé říkají, hodně se nadře. Námaha však stojí za to a stačí na to jednoduchá poučka. Když si někde přečtu, jak dítě umřelo na očkování, hledám další podobné články. Pokud najdu jen promile článků o tragédii, jde o ono promile událostí, a jak všichni víme, neštěstí nechodí po horách, ale po lidech.

Za socialismu se nesmělo mluvit. Dnes mluví všichni a bohužel i lidé, kteří vědomě lžou, protože nenávidí tento svět, proto ho straší svými dezinformacemi. Proto je dobré nevěřit ničemu, čemu nerozumíme. A v důsledku zjistíme, že ani rozumět nemusíme, protože pro náš život je to bezvýznamné. A pokud nám lékař řekne: Naočkujte své dítě…, proč s ním polemizovat? Je to lékař a život náš i našich dětí žádný pisálek nezachrání.

Když nám půjde o život, budeme prosit lékaře, aby nás zachránili. Nikdo jiný než lékaři neumí lidem pomoci od bolesti, vyřešit jejich zdravotní problémy, postavit je na nohy. To jen chytráci s otevřenou pusou a rádoby chytrou hlavou si hrají s naším přesvědčením. A mají neskutečnou radost, když veřejné mínění zvrátí na svou stranu a my šíříme dál omyl, který se vydává za pravdu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>