Proč je tolik žen ve vedoucích funkcích? Už jde jen o zodpovědnost.

V kroměřížské nemocnici úřadují ženy. Po dlouholeté vládě mužů a nasekaných 130 milionech dluhů, muži opustili vedoucí funkce, stáhli se do ústraní a předali dobrovolně a bez jakéhokoliv odporu žezlo ženám. Další příklad. Kroměřížská radnice má v čele také ženu, předchůdce muž prodal téměř veškerý movitý městský majetek, navíc zadlužil město 200 miliony korun, a odešel z politiky. Starostka Daniela Hebnarová čtyři roky nedělá nic jiného, než že šetří. Nutno podotknout, že úspěšně. Kde by však Kroměříž mohla být, kdyby bývala byla seděla na starostovské židli žena a ne mocipán, který rozprodával majetek za dumpingové ceny, doslova daroval městské pozemky jednotlivci, který si díky skvělé ceně mohl koupit půl Kroměříže? Kdyby… Už jste někdy slyšeli o rafinované zlodějce, která vykradla banku? Na velké peníze, velkou moc i zisky si vesměs vždy hrají jen muži.

Když se podíváme do nedalekého Holešova, usedl zde do starostovské židle muž, bývalý poslanec. Výsledek je živý: v Holešově se staví, opravuje, buduje, plánuje, tolik dotací, kolik umí dojednat Holešov, neumí nikdo kolem. Politická praxe holt dnešního starostu naučila orientovat se v novém stylu financování. K dotacím však patří i zadlužení obecní kasy a Holešov měl v roce 2012 výši dluhů na 70 milionech korun, k nim přibyly investice roku loňského i letošního. Utáhne dnešní zatížení politická garnitura třeba za 10 let? Nebude na tom Holešov za pár let stejně, jako Kroměříž?

Ve většině měst už není, co rozdávat, co nadělovat. Neumí-li starostové chodit v dotacích, v podstatě nemají zač budovat, peníze stačí na provoz města, tedy na úklid, osvětlení, trochu kultury a sportu, ale nic víc. A to už pro muže není žádný adrenalin, takže se stahují z vedení čehokoliv. Dnes už jakékoliv řízení je vlastně jen o obrovské zodpovědnosti. A každý má nataženou ruku a zlobí se: Když dáváte těm, dejte i nám! O státu, který také nemá a přehazuje finanční zátěž na města a obce, ani nemluvě.

Všední chod muže příliš nebaví. Schází v něm výzvy a lákadla. Už od přírody mají ženy předurčeno, že přežijí těžké chvíle díky své opatrnosti i bojácnosti, nerady riskují, vesměs neohrožují sebe ani druhé. Vláda žen je tedy o stabilitě a jistotě, s muži nabírají věci rychlejší spád, není však možné předpovídat s určitostí, jaký bude z toho výsledek pro budoucnost. Nicméně mužům nelze upřít, že dokážou oproti ženám věci kolem sebe měnit. Vhodné srovnání nabízí děti, zeptáte-li se jich na rodiče, většinou bezelstně odpoví: „S taťkou je sranda, s mamkou je nuda“. Maminky totiž vyžadují režim a plnění povinností, tatínkové vymýšlejí lumpárny, které děti vždy ohromí. Nebylo by však špatné, kdyby muži dokázali pracovat i ve všedním stereotypu, v němž není tolik vzrušení a dobyvatelských možností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>