Práva máme, povinnosti také, ale pořád víme, že nic nevíme

Papoušci politiků a úřadů, tak říkají novináři tiskovým mluvčím, kteří mají až dvojnásobně vyšší platy než novináři, kteří mohou pracovat pouze v případě, že zvládnou dešifraci práce lépe placeného papouška. Tím můžeme čtenáře uklidnit, že i novináři pracují v prapodivném světě, kde nic není, jak by mělo být. Novináři občas bývají zoufalí, protože papoušci dělají jen to, co politické velení velí, a to nemá vůbec žádný zájem na odtajnění negativ či problémů, které by mohly zbytečně vyvolat zájem veřejnosti, což pochopitelně není zájem žádné vládnoucí koalice. Důkazem jsou tiskové zprávy zveřejněné na všech serverech všech institucí. Jde o prachobyčejný „píár“ tedy reklamu a propagaci aktivit úřadu, avšak zakrývající podstatu věci. Novináři tedy z tiskových zpráv pracovat nemohou, i když pracují, protože někdy se k jiným informacím prostě nedostanou.

Po desítkách let tlaku Bruselu dnes musejí všechny instituce plnit různé ohlašovací povinnosti a dělají to velmi nerady a hlavně jsou v termínové prodlevě. Mají však zákonnou povinnost zveřejňovat výsledky hospodaření na veřejných serverech, má to však jednu chybu, třeba Zlínský kraj v rejstříku nenajdete, on i města mají jakousi jinou právní subjektivitu, i když mají IČO, jako každá jiná soukromá firma.

Zkrátka novináři nemohou dělat hlídací psy demokracie, protože instituce s nimi chytračí s argumentací: právní systém, zákonná povinnost, právní subjektivita, ochrana osobních údajů, a kdoví co ještě. Tiskové odbory patří k největší zhoubě všech úřadů, které si v klidu a zavedeném smrádečku dělají kšeftíky, o nichž se novináři z oficiálních zdrojů dozvědí až s křížkem po funuse, a aby je vyčmuchali, musejí číst mezi řádky, protože úřednický hantec vyžaduje úřednickou praxi.

Přesto je možné potvrdit, že díky Bruselu a jeho tlaku na odtajňování utajovaného veřejného vekslu se blýská novinářům na lepší časy. Novináři cíleným tlakem a administrativní důsledností, která se neobejde bez tupé komunikace s tiskovými odbory, se po desítkách e-mailů dozvědí, jaká je podstata věci. Také je nutné poznamenat, že situace je mnohem lepší než před 10 lety. Ještě je nutné, aby politici v Praze zvedli ochrannou ruku nad právní nadřazeností krajů a měst, když přerozdělováním státních peněz hradí ve městech a krajích zdravotnictví, školství, dopravu … Také by velmi pomohla trestní odpovědnost za správu veřejných financí. Proto si ještě chvíli počkejme, dluhy všude kolem donutí nás všechny, tedy i ty nejvýše postavené, abychom se k věcem veřejným chovali s odpovědností dobrého hospodáře a to nejen slovy, ale i v realitě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>