Pokud pandemie otočila náš úhel pohledu na samozřejmost v jakémkoliv pojetí, měla smysl

Po dvou měsících se vracíme k normálu a každý si z těchto nucených prázdnin odnesl nový poznatek, ať již bezpečnostní či související s naší zranitelností. Většina lidí si mohla ověřit, že v případě ohrožení je člověk na vše sám a stojí ve frontě na pomoc, která vůbec není samozřejmá. Tak nějak jsme si zvykli, že vše je dovolené, nic není zakázané. Svoboda však není samozřejmá.

Už víme, že jít kdykoliv, kamkoliv a za kýmkoliv může být problém. Opatrnost byla namístě nejen v posledních dnech, ale budeme už vždy všímavější ke konání ostatních. Roušky, dezinfekce i nechuť dotýkat se věcí, kterých se dotýkají cizí neznámí lidé, toho se asi hned tak nezbavíme.

Také jsme si ověřili, že když cítíme nebezpečí z neznámého, je dobré se mu vyhnout a být pár dnů doma. Je to ta nejmenší oběť pro ochránění sebe sama. Pokud jsme si také byli jistí, že vždy a za všech okolností musí někdo řešit naše problémy, už víme, že vstoupí-li vyšší moc mezi nás všechny, musíme si umět pomoct sami.

Také už tak nějak cítíme, že hermeticky uzavřené nemocnice bez nutných operací asi nejsou tím nejlepším řešením. I Zlínský kraj v roli zřizovatele nemocnic bude muset přehodnotit, zda nebude rozumné obnovit infekční oddělení tam, kde byla zrušena, viry tady byly a budou s námi.

Novou situací jsme také došli k poznání, že není možné centrálně vše uzavřít, ale naučit se rychle a operativně izolovat hrstku nakažených od zdravé většiny. A protože vše souvisí se vším, nejen kraj, ale i obce a města se budou nejen letos potýkat s propadem příjmů, protože zastaví-li se hospodářství, zastaví se přísun plánovaných příjmů. Většina obcí na to zareaguje pozastavením naplánovaných investic, ale to málokomu ublíží.

Můžeme očekávat, že po pár měsících bude obnoven i letecký provoz a přijatá opatření nás budou chránit před vstupem lidí s infekcí. Dá se předpokládat, že lidé nebudou moct cestovat s teplotou, termokamery budou součástí vstupních prostor všech možných provozů, letišť obzvláště. Je také možné, že budeme létat jen do bezpečných destinací, což je však lepší, než nemoct létat nikam.

Také už se nebudeme tlačit jeden na druhého – ani na letišti, ani v obchodech. Také si více budeme vážit možností zábavy, ať již kulturní nebo sportovní. Pokud jsme společnost lidí považovali za samozřejmou, už víme, jak smutně a trpce chutná odloučení. Zvykli jsme si na to, že máme vše a nic pro to nemusíme udělat. Díky ztrátě jistot posledních dnů budeme věnovat pozornost každému, kdo je ochoten cokoliv (i tu nejmenší drobnost) udělat pro druhé. Být v izolaci znamená vše si udělat po svém bez jakékoliv pomoci. My všichni jsme závislí na druhých a naše spokojenost odpovídá tomu, jak se daří lidem kolem nás.

Když se zavřou nemocnice, neoperuje se, pacienty více bolí jejich nemoci. Když se nemocnice uzavřou, nemohou naplnit své příjmy, což může pocítit každý zaměstnanec uvnitř. Zavřou-li se hranice, nepřijíždějí turisté a to poté dopadne na každý hotel, restauraci i zábavní centra. Pak lidé, kteří pro cestovní ruch pracují, přijdou o práci. Když firmy nemohou vyrábět, zaměstnanci zůstanou doma, mají méně peněz na utrácení, což znamená nižší odvody DPH do státní kasy, což ohrozí státní rozpočet, z něhož žijí všichni příjemci, tedy nejen jednotlivci, ale i obce a města. Když mají nižší příjmy radnice, nemohou zajistit vše, co si naplánovaly, musí začít šetřit, a omezí-li služby, opět přijdou o práci lidé, kteří ji vykonávali… Tento řetěz návazných propadů, je možné rozvíjet až do jeho posledního článku, tedy každého, kdo čte tyto řádky.

Pokud pandemie otočila náš úhel pohledu na samozřejmost v jakémkoliv pojetí, měla smysl. Nic není samozřejmé a nic nevydrží navěky, a aby se nám dařilo, je nutné se snažit a nespoléhat se na kohosi v dáli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>