Pokud má někdo předplacené služby státu, jsou to podnikatelé

Po více než měsíci nouzového stavu je možné říct, že nejohroženější skupinou jsou nejen lidé nad 65 let, ale také všichni, kteří doposud pracovali sami na sebe. Už i v regionu se objevují provozy, které hlásí, že ukončí svůj provoz. I když z mediálních vystoupení politiků mají diváci dojem, že miliardami se na podpoře podnikání nešetří, opak je pravdou, do dnešního dne žádný podnikatelský subjekt nedostal od státu ani korunu.

V březnu bylo v Kroměříži na živnostenském úřadu zrušeno 19 živností na žádost podnikatele, pro srovnání v únoru jich bylo mnohem více, 49. Po sdělení vlády, že přece nakonec jen na živnostníky bude myslet s jednorázovou podporou alespoň 25 tisíc korun, se z 63 pozastavených živností 30 znovu aktivovalo. Asi není nutné dodávat, jakou nervozitou a nejistotou si tito samostatní a na státu nezávislí lidé museli projít.

Většina lidí si v době před nákazou pořídila na úvěr domy či byty a i podnikatelé mají půjčky a ty je nutné splácet i s výpadkem příjmů. A i když stát říká: „Banka vám odloží splátky“, úroky si banka vzít nedá a znamená to, že třeba odložení splátky hypotéky bude dlužníka stát desítky tisíc korun navíc na úrocích. Zoufalí živnostníci se obracejí se svými dotazy i na živnostenský úřad v Kroměříži (ŽÚ). I když vláda téměř denně říká, jak pomáhá, faktické informace a postupy přicházejí v jiném znění, než je na tiskových konferencích sdělováno.

První podpora živnostníků měla hodnotu 15 000 Kč, nikdo však neřekl, že podporu bude vyplácet finanční správa. Bohužel ani úředníci ŽÚ další informace k tomuto programu v té době neměli, a tak museli denně zodpovědět desítky nepříjemných telefonátů. Největší objem dotazů živnostníků směřoval k rozhodnutí vyplatit ošetřovné i kadeřnicím a jiným profesím. Je nepochopitelné, jak je možné dělat rozdíl mezi matkou zaměstnanou kýmsi a samostatně výdělečně činnou. Napřed vláda sdělila, že tyto žádosti bude vyřizovat ŽÚ, nakonec však rozhodla, že žádosti bude přijímat ministerstvo průmyslu a obchodu. To jen dokazuje, jak stát neví, kam živnostníky zařadit.

Další kapitolou jsou dotace Antivir pro zachování pracovních míst. Tento program je automaticky uzavřen firmám, které se byť jen o den opozdily s platbou odvodů, nebo dluží státu klidně jen pár desítek korun. Vláda podporu zaměstnanců bez příjmů dokonala rozhodnutím, že pronajímatelé bytů mají oželet příjmy z nájemného, mají zakázáno kohokoliv vystěhovat, vlastníci mají dokonce platit energie za své neplatiče a asi se denně modlit, že do roka se z neplatičů stanou bezproblémoví nájemníci. To už lehce zavání znárodněním bytů soukromých vlastníků.

Jak to tak vypadá, ti, kteří umí vydělávat peníze, jsou pro stát tím největším problémem. Vláda chce podnikání pomoct, ale bojí se, že by někomu dala víc, proto tak překotně upřesňuje, přesouvá a kategorizuje. Navíc kriminalizace podnikatelské sféry, že by bylo pomoci státu zneužito, odrazuje šikovné snažit se. Pokud má někdo předplacené služby státu, jsou to podnikatelé, tedy lidé, kteří živí sebe i lidi kolem sebe.

Ale možná už jsou karty dávno rozdány jinak a vše směřuje k tomu, že nemusí nikdo pracovat. Vždyť peníze jsou jen virtuální veličinou, kterou nikdo neumí vyčíslit, proto je tak jednoduché mluvit o miliardách, díky nimž voliči považují ty, kteří nimi házejí, za spasitele všeho živého.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>