Panský kolotoč za státní peníze se může jednou i zastavit

Politici mají velký problém. Rozdávají každému, kdo se ozve, i když rozpočet je v minusu od samého počátku české samostatnosti, a když nebyl, bylo to jen proto, že se přesunuly peníze z jednoho místa na druhé. Že padne kosa na kámen ví každý, kdo umí do tisíce napočítat, bohužel politici nemají odvahu lidem říct: „Nemáme na vše.“

Nedávno stát navrhl, že aby „ušetřil“, přestal by zdravotním pojišťovnám platit měsíčně tisícovku za státní pojištěnce, což jsou všichni důchodci, děti, nezaměstnaní apod. Přitom péče o tyto pojištěnce stojí průměrně 28 tisíc korun měsíčně. Když se pojišťovny tohoto návrhu zděsily, státních pojištěnců je totiž 6 milionů, odpověděly na návrh, že by rozdíl vyřešily navýšením zdravotního pojištění u těch, kteří ho platí. Tedy u těch, kteří pracují. A tehdy ministryně financí řekla onu medovou větu, kterou politici říkají, aby nerozzlobili voliče: „Ani na vteřinu jsme neuvažovali o tom, že by státní pojištěnci museli za péči platit.“ Dobře, a kdo bude všechno platit, když stát slibuje všem všechno, navíc do všeho kafrá, zvyšuje platy, navyšuje počty státního aparátu a pořád jediným, kdo plní rozpočet, jsou soukromé firmy, daně zaměstnanců či DPH, tedy část útraty každého, kdo vytáhne peníze z peněženky?

Stát se nikdy své odpovědnosti za své sliby nezbaví a čím většímu počtu lidí přidá, tím více bude muset peněz uvnitř státní kasy najít. Přímá úměra. Také se léta odkládá penzijní reforma. Jen tak mimochodem, výdaje na pokrytí penzí jsou suverénně nejvyšší položkou státního rozpočtu a k tomu přičtěme, že bude více penzistů, protože naše zdravotnictví je na skvělé úrovni a umí věk každého z nás prodloužit. Kdo bude stále větší armádu penzistů živit, když se neudělá rozumný ekonomický systém, který starým lidem dá nejen dlouhověkost, ale i šanci na důstojné přežití?

Současní vládci opět prohlašují: „Podpoříme porodnost dětí, musíme mít více dětí, které budou v dospělosti platit daně.“ To však souvisí s tím, že tyto dospělé děti by musely chtít pracovat. Všichni víme ze svého okolí, že šikovní mladí lidé, kteří u nás zdarma vystudovali, jsou ve světě. Jiné se narodily do sociálně slabých rodin a kopírují jen život svých rodičů, žijí z dávek. Nepotřebujeme děti, potřebujeme spravedlivý systém, v němž se nevyplatí mít příjmy bez práce, a zároveň nebude možné využívat sociálního či školského systému bez jakéhokoliv závazku.

A i když máme v čele státu největšího podnikatele v zemi, tento pořád ještě nepoděkoval firmám za jejich produkci peněz do státní kasy. A to i v soukromých firmách začíná být hodně těsno. Všichni se snaží udržet své provozy, ale nejsou lidi, konkurence je obrovská, a odhadnout budoucnost na pět let dopředu vlastně není možné.

Honba za státními penězi nutí úředníky ke kriminalizaci podnikatelské sféry, která je však jediná zdrojem příjmů na státní rozdávání. Bez aktivity soukromých firem se panský kolotoč za státní peníze může také jednou zadrhnout, ne-li úplně zastavit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>