Myší, čapí, kůrovcové a lehce politické zamyšlení

Zemědělci mají velký problém. Hraboši a nevábné malé myši se zabydleli na českých polích, prohánějí se i po zahradách, dělají si nory i v našich domácích trávnících. Tam, kde zahradník již vhodil hrábě do žita, to vypadá na vymknutí kotníku, kolik děr tito malí hajzlíci všude nadělali.

Těšíme se, že pomrznou, ale to by nás meteorologové nesměli strašit, že české zimy budou za chvíli podobné těm v severní Itálii, což by znamenalo, že těch pár zmrzlých dnů s nadbytky hlodavců nic neudělají. A to naše české šedé myšičky jsou plodné již po čtyřech týdnech života, dožívají se až tří let, a za rok porodí i desetkrát – pokaždé 10 i více mláďat! Ani kalkulačka to nechce počítat.

Zemědělci žádají plošný postřik, protože když tak neučiní všichni, chytrá zvířata se přesunou do neinfikované zóny a pak se vrátí a znovu sežerou zemědělcům další úrodu. Bohužel ministerstvo zemědělství a životního prostředí si nerozumějí, zemědělci tedy nesmí tuto havěť likvidovat. Nikdo se z této plichty neraduje, protože když problém nevyřeší zemědělci, i drobní majitelé pozemků musejí na svých zahradách zlehka našlapovat a občas zaklet: „Taková to byla krásná zahrada!“

Když už se na úřednickou debatu o možnostech řešení kalamity nemohl nikdo dívat, dorazila do Česka neuvěřitelná zpráva. Čápi, kteří se vydali na cestu do Afriky, vidíc zemědělskou myší nadílku na Kroměřížsku, zastavili a zaparkovali na čerstvě zoraných polích, kde se před dalekým letem posilnili.  Vzhledem k množství pozřené myší a Hrabovské stravy se dá očekávat, že jejich rychlost se o hodně snížila, jelikož plná břicha zřejmě znemožnila jejich ladný pohyb.

Nemůžeme odhadovat, jakou práci čápi za chemii vykonali, můžeme si však být jistí, že žádné lejstro na částečnou likvidaci nepotřebovali, stačila jim pouhá informace vedoucího letu: „Uděláme si zastávku, tady máme dostatek potravy.“

Když vezmeme v úvahu i další kalamitu jménem malý blbý brouk kůrovec a vidíme, co dokázal, rozum zůstává stát nad tím, jak Praha neumí jednat teď, hned a okamžitě. Než se sejdou všechny komise a hlavy pomazané, brouk sežere tolik lesů, že po něm zůstávají holiny. A když se budeme ptát, kdo za to může, zjistíme, že nikdo! Když někdo pracuje pro zemědělce, měl by za ně bojovat a být za škody odpovědný. Stejně, jako když někdo spravuje lesy, neměl by si je nechat sežrat před očima.

Možná čápy vyslal z Čapího hnízda sám jediný a největší farmář v zemi, i když kdyby to býval byl dokázal, už dávno by se tím pochlubil. Přeci jen bude člověkem, ne pánem vládnoucím všemu živému. V každém případě, dvě stovky čápů pohromadě asi málokdo viděl. Dříve když proletěl jeden jediný čáp, žena se pokřižovala, že zase bude rodit, teď každý, kdo projel kolem Holešova v době svačinky, oběda a večeře čapího roje, bude rodit ne dvojčata či trojčata…, ani domýšlet nebudeme, co by mohlo následovat, kdyby se pověry naplnily.

V každém případě se blíží podzim a malým myším bude zima. Budou hledat teplo nového domova a dá se předpokládat, že budou chtít u nás všech přezimovat. Jejich nadbytek by měl pokrýt dodávku pro každou českou domácnost. Doporučujeme tedy našim čtenářům, aby od října do listopadu hermeticky uzavřeli svá stavení.

Učiníme-li tak všichni, nastěhují se možná k těm, kteří neřeší to, co by řešit měli, a kdyby bývali byli otravováni nepříjemným pachem přítomné myši ve svém bytě, nebo viděli okousaný poslední chléb ve spíži, okamžitá plošná deratizace na území ČR by se uskutečnila a stačil by na to určitě jen jediný podpis. Proč vlastně neotravujeme politiky tím, čím oni otravují nás, když nekonají ve věcech, které nám všem znepříjemňují život?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>