Když všichni všechno řeší a nikdo nic nevyřeší

Každý, kdo provozuje hospodu, restauraci, nedej bože bar, který je otevřený již z poslání svého názvu pro noční ptáky, kteří pijí, řvou a kouří, musí dělat šťastné své chlebodárce, tedy své hosty, a současně musí udržovat klid, aby jeho chlebodárci nerušili okolí. Nemožná kombinace.

Opilci jsou přitom skvělými zákazníky, z bezstarostně utrácejících hostů se raduje každý personál jakéhokoliv zařízení. Bohužel všechna živá zařízení se nacházejí v hustě osídlených místech, kdyby totiž sídlila na odlehlých místech, nikdo by je nenavštěvoval. Proto se není čemu divit, že tam, kde je hospoda, jsou časté stížnosti okolních obyvatel na rušení nočního klidu.

Každý, kdo bydlí vedle uřvaného baru, se může zbláznit, jak nedokáže prosadit, aby oni příliš hluční, hulvátní, agresivní či láskychtiví lidé rozprávěli kdekoliv jinde než pod okny jejich ložnice. Situace došla dokonce do stadia, že jeden nejmenovaný bar ve stejnojmenné ulici řešili tamní zastupitelé. Ti chtěli vydat vyhlášku, aby docílili klidu v ulici. Kdyby to bylo možné, vydala by Kroměříž i ostatní města desítku vyhlášek, protože vyhlášené restaurace a bary ruší okolí na mnoha místech Kroměřížska. Možná by se dočkali i obyvatelé kolem Děvína, ti nespí celé jaro, léto i podzim, dokud zima neuzavře okna bezohledných obyvatel. Tak jak jsme však zvyklí, všichni všechno řeší a nikdo nic nevyřeší.

V každém případě největší počet opilců vyskytujících se na nočních chodnících způsobili politici a následně vykonavatelé českého práva: úředníci. Evropská unie chtěla ochránit hospodský personál a nekuřáky od hnusných a smradlavých kuřáků, proto vydala doporučení na zákaz kouření v restauracích. Bingo. Všichni si zvykli, kuřáci si však neodvykli, a tak chodí vykonávat svou kuřáckou touhu ven na ulici. A čím více toho vypijí, tím více u kouření řvou, protože není vtipnějšího člověka než alkoholem vyladěného opilce.

I když je ČR součástí té samé Evropské unie jako Rakousko, dokonce se všechny státy řídí stejnými zákony, naši úředníci ze zákona udělali zákaz vjezdu s pokutou, která stojí za existencí každého provozu. Tam, kde mají osvětové zákonodárce a rozumné úředníky, je možná improvizace, svobodné rozhodování s podmínkami apod. Proto na rakouských velehorách narazíte i dnes na kuřácké restaurace! Možná tam totiž došli ke zjištění, že je lepší, když lyžaři hulí, řvou a radují se vevnitř, než by nedopalky a lyžařským neandrtálským tancem v lyžácích ničili skluznice či lyže ostatních lyžařů.

Stejně tak čeští provozovatelé nevěří, že i v rakouském vnitrozemí najdou benziny, které stále mají vnitřní prostor pro kuřáky. Stejně jako je neuvěřitelný počet WC v restauracích. Čeští dozorci zákonů na nejnižších úrovních vyžadují v provozech tolik toalet pro chlapce, dívky či invalidy, že nikdy nemohou být všechny využity, ledaže by dva autobusy současně dorazily do jednoho místa. Kdy už konečně někdo vezme českým úředníkům ta kulatá razítka!

Jak by se nám všem dobře žilo, kdyby o tom, co je pro nás všechny dobré a zlé, nerozhodovaly stoly s přechytralými, mnohdy zákeřnými kulatými razítky. Ono totiž nestačí přesvědčit jeden stůl, že výklad zákona je možné vidět z více úhlů pohledu, že by se šikl nějaký kompromis, který by prospěl všem zúčastněným. Všechna razítka se totiž schovávají ve schvalovacím procesu, kolektivní zodpovědnosti, kdy nikdo není na vině. Kdyby bývali byli úředníci alespoň na víně, byla by s nimi možná alespoň sranda.

Řešení hluku v nočních ulicích tedy existuje, ale vyžaduje místní politiky s velkou dávkou odvahy. Kdyby totiž býval byl bar ve stejnojmenné ulici kuřácký, všem by se ulevilo. Všichni hosté by vesměs v posledním tahu ve ztraceném stavu zbloudili do jednoho z posledních otevřených zařízení ve městě, tam by je obsluha dala pod zámek, a vypouštěla je až po zaplacení.

Nyní si kuřáci jen tak z rozmaru odskakují kouřit na chodník a u toho řvou a smějí se, jako by byl den, protože opilec má den i v noci. Když dopřejeme opilcům vykonávat všechny tyto pro střízlivý mozek naprosto odpudivé dovednosti uvnitř hermeticky uzavřeného baru a vypustíme je až po vystavení účtu delšího než opilcova výplata, máme jedinou jistotu: Bude chtít domů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>