Kdo stojí o změnu, nedomýšlí, čeho všeho by se musel vzdát

O víkendu se otevřou dveře volebních místností, volit tentokrát budeme europoslance. I když se internetem šíří, že bychom měli vystoupit z EU, je dobré nahlédnout do Anglie, která se referendem o to pokusila a měsíce jedná o podmínkách a nic. Nepřipravená politická rozhodnutí dopadají tak, jako Brexit. Realita je vždy jiná, než slova na papíře.

Kdo pochybuje o EU, měl by umět vyvrátit nezvratitelná fakta. Je mír, žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí Evropy. V roce 2004 byla průměrná mzda 18 tisíc korun, kdybychom nebývali byli v EU, nebyl by evropský tlak na zvyšování mezd, neměli bychom dnes dvojnásobně vyšší průměrnou mzdu. Stejně tak se mění silnice a dálnice, i ony jsou stavěny a opravovány z evropských peněz. Stejně tak úroveň výuky ve školách je profesionálnější, díky dotacím už učitelé neučí jen s křídou v ruce. Máme i jednu z nejnižších nezaměstnaností jelikož pracovních míst je díky otevřeným hranicím více. Také můžeme nakupovat kdekoliv v EU a banky nám nesmí účtovat poplatky za zahraniční platby. Mladí lidé se mohou učit i v zahraničí a i život na vesnicích se změnil. Díky EU si obce pořídily nutné vybavení nejen pro informovanost obyvatel, ale i na údržbu svých komunikací apod. Ani chodníky by se v obcích neopravily, kdyby nebývala byla možnost čerpání evropských dotací. I když se v množství zboží v obchodech ztrácíme, evropská legislativa chrání spotřebitele, dříve jev nevídaný. Jelikož se EU orientuje na ochranu životního prostředí, dýcháme čistější vzduch a naše řeky jsou nejčistější za posledních 70 let. A i když euroskeptici nabídnou desítky kritických bodů, základní životní podmínky Čechů jsou lepší než před vstupem do EU.

Jelikož Brusel je pro většinu lidí zahalen tajemstvím a eurovolby voliče nejméně zajímají, měli bychom dát najevo, že všeho dobrého si vážíme. A i když neznáme lídry na kandidátkách (není to možné, vybírají se lidé z celé republiky), neměli bychom dovolit nejvyšší voličské komunitě, abychom se stali evropskou zemí, která stojí o radikální změnu. Kdo by ji chtěl, nedomýšlí, čeho všeho by se musel vzdát.

Proto v evropských volbách je potřeba volit podle politických stran, důležité je: Jít volit. Pokud však opět většina voličů zůstane doma, disciplinovaní příznivci levice a extremistických pořádků zvítězí, protože ti, kdož si život mimo EU nedovedou a nechtějí představit, odmítají být součástí politické kultury. Pokud se lidem daří lépe než před lety, může za to souhra všech okolností včetně celospolečenského (tedy i evropského) uspořádání.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>