Kdo by pomáhal komukoliv, kdo mu hází klacky pod nohy

Připravit zakázku není jednoduché, stejně jako ne každý plán klapne na sto procent. Kroměřížská radnice už více než rok řeší opravu uzavřené lávky přes řeku Moravu. Když už bylo po dlouhém zkoumání rozhodnuto, že lávka bude opravena, byla investice zahrnuta do letošního městského rozpočtu. Bohužel až při zadání práce bylo zjištěno, že v kalkulaci nebylo počítáno se stavebním dozorem. U tak bezpečnostně důležité stavby? V tomto případě by neznalost stavebního zákona byla hodnocena nedostatečně.

Kroměřížská radnice se také raduje, že dostala příslib částečné dotace 50 mil. Kč na stavbu parkovacího domu pro 150 aut v areálu bývalé vojenské správy, která je v křížení ulic Velehradská a Havlíčkova. Stavba bude stát 115 milionů korun. Skutečně? Neměl by to někdo se stavební praxí přepočítat, ať později nejsme překvapení?

Tato křižovatka, kde má být i nový parkovací dům, je jednou z nejvytíženějších. V dopravní špičce zde auta stojí i deset minut, než se jim podaří opustit křižovatku. Co nastane, když na těchto silnicích bude o dalších 150 aut více? Má vůbec tento projekt nějak řešený zcela logicky související nárůst dopravy? Vždyť každá novinka něčemu pomůže a něčemu ublíží, přitíží. Řešením by byl kruhový objezd. Kroměříž sice upravuje vedlejší Náměstí Míru, ale křižovatku ne. Je to proto, že opravit něco na vlastním pozemku není zase tak těžké, ale dohodnout se s vlastníkem komunikace – v případě Havlíčkovy ulice se Zlínským krajem – už tak jednoduché není.

Dokazuje to už léta hledané dopravní řešení té stejné krajské silnice Havlíčkova, křížící se i s Albertovou ulicí u Květné zahrady. Kraj chce semafory, radnice kruhový objezd. Letitý výsledek řešení: nula. Každé město potřebuje Zlínský kraj více, než by si přálo. Silnice na území měst jsou nejen městské, ale i krajské. Spousta budov ve městě patří kraji, tedy města a kraj by si měly rozumět.

Když však zhodnotíme komunikaci kroměřížské radnice se Zlínským krajem třeba ve vztahu k dění v Kroměřížské nemocnici, vyjde nám: tyto dva subjekty nejsou partneři, ale rivalové. Vyjednávací technika a veřejná komunikace radnice se vydala na válečnou stezku. Není to krátkozraké, když radnice bez souhlasu kraje nemůže řešit situace, které sama není schopna vyřešit?

Také se v Kroměříži rozbouřila vlna nevole se stavbou nové nemocnice ve Zlíně. Tuto stavbu nemá žádná politická strana ve volebním programu, jen hejtman Zlínského kraje jednou zvolal: „Postavím novou nemocnici ve Zlíně za 10 miliard“. Jde o hejtmanův sen, který zatím nemá vůbec žádnou ekonomickou rovinu, jen se hází miliardami sem a tam, jako by šlo o běžnou opravu nějaké krajské komunikace. Jednání s bankami i stavební řízení zatím stojí na vodě. Může se vlastně tento mega ambiciózní sen jednotlivce stát realitou?

O to víc je veřejný, tvrdý a nekompromisní nesouhlas kroměřížské radnice s jednáním Zlínského kraje na pováženou, nenechává jí žádnou možnost pro jakékoliv jednání v jakémkoliv jiném problému města. Když se ohlédneme za posledním volebním obdobím, Kroměříž se Zlínem nic zásadního nevyřešila. Bohužel se dá očekávat, že se nic nezmění, protože kraj zcela pochopitelně nepomáhá těm, kteří mu škodí. Dělají to tak všichni. Kdo by pomáhal komukoliv, kdo mu hází klacky pod nohy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>