Jsme best in covid, tedy „nejlepší“ v žebříčku všeho, co souvisí s koronavirovou nákazou

Covid-19 odhalil povahu českého národa v naprosté nahotě. Bohužel nálepka nejlepší není pro nás nijak lichotivá. Švejci, kteří se vysmívají jakékoliv autoritě, to jsme my.

Naši mocipáni hodní pláče, nikoliv respektu, protože to, co říkají, mnohokrát není pravda, navíc mnohokrát dokázaná, navíc omílají pořád dokola jedno a to samé, skutky se jaksi nedostavují. Vždyť jsou jedni z nás! Češi bez rozdílu rádi kážou vodu a pijí víno, tedy nedělají to, o čem tak rádi rozumují. K tomu přidejme nespolupracující jednotlivce ve vládě, i na úrovni řízení státu, stejně tak v řízení o další patra níž, až po běžné občany, ano, i to jsme my. Málokdy máme potřebu bojovat za společný cíl, když ony individuální potřeby, sny a touhy jsou vesměs důležitější než jakýsi neuchopitelný veřejný prospěch.

K tomu máme vystrašené seniory, kteří čtou falešné zprávy o očkování, takže ti, které chráníme, kvůli nimž naše děti už rok nechodí do školy, odmítají očkování, protože skrytí Rusové pod falešnými pseudonymy na všech možných serverech rozsévají dezinformace, které mají jediný cíl: oslabit již tak slabou zemi. A tak naši vystrašení senioři se budou raději doma třepat hrůzou z nákazy, než by se postavili čelem manipulativním zprávám.

Ono nám celkově nejde ono hledání, co je a není pravda. Od Václava Havla jsme totiž přijali za své, že pravda a láska zvítězí. To jo, ale Havel byl sluníčkář, který miloval tuto zemi a věřil v sílu lidí. Proto byl tak nepolitický a asi navždy bude nejoblíbenějším politikem naší novodobé éry. Současní mistři ve vedení státu na tuto frázi nikdy nevěřili a nikdy v ni věřit nebudou, protože s takovou ideologií by mezi Švejky neměli šanci obstát.

Je zajímavé, jak se o covidu dnes každý baví. Vypadá to, že jsme se snad všichni za rok stali epidemiology, lékaři… Proto nám nedělá vůbec žádný problém srovnat očkovací vakcíny a rozhodnout, která od koho je dobrá a která ne. Když nás očkovali proti různým nemocem, nevěděli jsme, co nám někdo píchá do těla, zato o vakcíně, která je nadějí celého světa na zastavení tohoto šílenství, víme víc než ti, kteří ji vymysleli. Bohužel u pomoci lékařů musíme buď věřit, nebo můžeme pouze zemřít bez lékařské pomoci.

Když už jsme se upnuli na očkování, které jediné může nedisciplinovaný národ jménem Češi ochránit před covidem, zase máme smůlu, že naši politici neumějí obchodovat hned a teď, a tím, že jsme zase spoléhali na to, že to za nás někdo udělá, schovala se naše vláda pod sukni společenství, které tak ráda kritizuje. A bohužel Evropská unie ve vyjednávání o vakcíně udělala chybu. Šéfka EU se sice omluvila, ale to nám vůbec nepomůže, proto musíme čekat, až se dravý svět naočkuje.

Státy, které umějí lépe počítat než Češi, a zhýčkaná Evropa se pustily do tvrdého vyjednávání s výrobci vakcín a bohužel to dopadlo naprosto přirozeně, byznys vyhrál. Nebo spíš, kdo umí počítat, si spočítal, že je levnější naočkovat národ a spustit ekonomiku, než zbytečně prodlužovat státem dotovaný propadák jménem zastavená ekonomika, když státům stejně nic jiného nepomůže než ochrana obyvatel před nákazou očkováním.

A tak si tady všichni žijeme. Většina Čechů vládu neposlouchá s jasným odůvodněním: „Jsou to kreténi.“ Vláda říká: „To my ne, to oni“, ti, kteří vědí, jak hnusný umí být covid, zase říkají: „Kašlu na Švejky, mám jich plné zuby.“ Prostě pořád ve většině českých mozků je zakódováno: „Proč já? Ať to udělá někdo jiný.“

Přitom my ve Zlínském kraji máme čísla nákazy jaksi pod kontrolou. Že by nás ono švejkovství už přestalo bavit? Že bychom zjistili, že nemá cenu se vystavovat nákaze, když se nám nic dramatického neděje? Že stojí za to bez nákazy si počkat na očkování? Nebo že se dá žít i bez lyžování a velkých večírků? Pokud ano, máme šanci stát se vzorem neposlušným regionům, které si s nákazou nevědí rady, protože už moc dobře víme, že stát jim stejně nijak nepomůže. To my na Moravě víme už léta. Co si neuděláme, to nemáme. Kéž by to platilo i o přiblblém neviditelném viru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>