Je jednodušší vydat plošný zákaz, než každodenně tvrdě pracovat

I když jsme se minulou středu připravovali na to, že od 1. září začne opět rouškové období, dostavila se změna. Velký Andrej Babiš, který je součástí rady, která zářijové roušky vyhlásila, se o den později zatvářil rozzlobeně, protože jeho rozhodování řídí nálada ve společnosti a ta je, přiznejme si to otevřeně: protiroušková.

Zajímavé bylo i sdělení krajské hygieny ve Zlíně, která ještě před vládním ztrapněním vydala pokyn, že musíme nosit roušky s odůvodněním, že roste počet případů ve zdravotnických zařízeních. Když se však podíváme na Kroměřížsko, tak máme v ORP Bystřice p/H 6 případů, v Holešově 3 a v Kroměříži 12. Ve stejném pořadí 13. srpna jsme měli 4, 4, 15. Kde je ono zvýšení? A pokud rostou případy v Uherském Hradišti, protože je v tamní nemocnici infekční oddělení, je na místě soustředit veškeré úsilí tady, aby…

Zábavné bylo sledovat diskusi kolem akce Spartan race, která do Kroměříže přivedla šest tisíc lidí. Volání na zrušení akce na konci července bylo všudypřítomné a hned za týden si dal zřejmě stejný počet lidí dostaveníčko na Výstavišti v Kroměříži na zahradnické výstavě a nikdo už to neřešil. Obě aktivity jsou správné, výsledek je potěšitelný, růst počtu nakažených se nedostavil. Proč zastavovat, rušit a bát se, když stačí jen dodržovat základní pravidla proti nákaze? Je to důkaz, že to tak může fungovat.

O trasování, které vůbec nefunguje, už jsme psali a je to groteska hodná historického zdokumentování. Nikdo nikoho netrasuje, zato vydávání plošných zákazů a příkazů jde všem levou zadní. Je to jednodušší, než všední práce každý den s každým případem, který je hrozbou pro všechny, kteří se s nakaženým dostanou do styku.

Události minulého týdne nám však ukazují, že lidé se přestali bát všech mediálních dramat a začali používat mozek. Pokud Kroměřížsko má dvacet nemocných, není důvod trápit obsluhu všeho možného v rouškách, naopak by všichni, kteří se tváří, že mají koronavir pod kontrolou, měli oněch dvacet lidí zmapovat, izolovat, zkrátka ochránit 99,9 % lidí, kteří jsou zdraví, tedy bez nákazy!

A pokud se Praha domnívá, že až bude zle, bude je někdo poslouchat, je možné na 99 % předpokládat, že vládu, která jeden den zakazuje a druhý den odvolává, co řekla, si pořádek bude těžko sjednávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>