Jak se žije lidem v karanténě

Dostali jsme souhlas se zveřejněním na Covid-19 pozitivně testovaných manželů ve středním věku, kteří jsou nyní v karanténě. Díky jejich informacím můžeme čtenářům zprostředkovat, jak karanténa vypadá v praxi.

Muž odjel poslední týden v srpnu služebně do Čech a už před návratem domů se necítil dobře, jeden den dostal zimnici, měl horečku a cítil se oslabeně. Přijela za ním jeho žena, ta se cítila zdravě. Po příjezdu domů se u ní projevila třetí den rýma, její tělo bylo oslabené, ale bez bolestí. Den před příjezdem domů se muž dozvěděl, že byl ve společnosti člověka, u kterého se nákaza prokázala. Telefonicky ho o tom vyrozuměla hygienická stanice a

byl poslán do karantény – nesměl opouštět bydliště, které nahlásil. Jeho manželka s ním automaticky dobrovolně nastoupila do karantény. Den po příjezdu domů byl muž poslán hygienickou stanicí Zlínského kraje (KHS) na test a následující den mu ve večerních hodinách přišla SMS, že je Covid-19 pozitivní. KHS mu v 15minutovém telefonátu vysvětlila, co může, nemůže a současně ho požádala o sdělení kontaktů, s nimiž byl muž v posledních dnech služební cesty a po návratu domů.

Na seznamu byli tři lidé, spolubydlící na pokoji, u něhož se následně Covid- 19 neprokázal, šéf hotelu, s nímž muž vyřizoval úhradu pobytu a manželka. Ta musela vyčkat, dokud ji KHS nepošle na test do Kroměřížské nemocnice. Po dvou dnech od odebrání vzorků volala hygienická stanice, že její test vyšel také pozitivně. Žena poté kontaktovala i svého praktického lékaře.

Samotné testování v Kroměřížské nemocnici trvalo 10 minut, před ní bylo pět lidí, když odcházela, dalších pět lidí čekalo na test. Po testu musejí být oba manželé 10 dnů v karanténě, v případě, že se pak budou cítit zdravě, mohou opustit byt, virus by už neměl být přenosný. Muži zaměstnavatel sdělil, že 14 dnů nesmí do práce, žena pokračovala v práci z domova.

Po celou dobu se u muže vyskytovala slabost, bolest hlavy, většinu času proležel a prospal, přesto zvládl i pomoc v kuchyni. Čas věnuje sledování televize, počítači, čtení apod., každý den manželům telefonuje rodina i kamarádi, kteří se je snaží potěšit. Při vaření manželé zjistili, že muž jeden den cítil vůni jídla, žena nikoliv, on přitom dva dny předtím necítil vůbec nic. Žena má pocit, jako by měla velkou rýmu, avšak nesmrká. Ani jeden z manželů nebere žádné prášky. Žena doma stále dezinfikuje prostory, kde se oba s nákazou pohybují. Rodina jim zajišťuje nákupy a předává je z bezpečné vzdálenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>