Čím více se virus rozmnoží, tím déle budeme muset karanténní opatření snášet

Roušky se vrátily do zdravotnického sektoru, hromadné dopravy, na úřady. I když je nálada ve společnosti protiroušková, s blížícím se podzimem je dobré vědět, že léto skončilo a s ním i období, v němž jsme byli jaksi přírodně ochráněni.

Od března, kdy vypuklo nikým nezvané koronavirové šílenství, se vzdělaní lidé po celém světě snaží dostat virus pod kontrolu. Už vědí, že koronavirus nemá rád vyšší teploty ani sluneční záření. Pokud se však budou teploty pohybovat kolem 15 stupňů, bude to známka nejen návratu podzimu, ale i běžných chřipek, od nichž nákaza koronavirem nejde jednoduše rozpoznat. 

I v létě jsme  mohli zaznamenat nakažené na jatkách, nebo naopak na diskotékách, kde mladí lidé jsou si proklatě blízko. Reakce na sebe nenechá dlouho čekat, dá se předpokládat, že provoz restaurací, barů a diskoték se vrátí k uzavírací 23. hodině.

Pokud jsme v létě byli na akcích pro tisíce lidí a nic se nestalo, bylo to proto, že jsme byli venku. Tam potřebujeme nakaženého člověka mít v bezprostřední blízkosti, abychom měli problém. V místnosti nám však stačí nakažený člověk v délce 10 minut ve vzdálenosti 2 metry a máme  problém. O tom, že Covid-19 je vysoce nakažlivý, vědí i sportovci, kteří jsou si ve své sportovní aktivitě  velmi blízko. Osmnáct hokejistů z Českých Budějovic bylo v karanténě, všichni se nakazili v klimatizovaném autobusu. Stačil k tomu jeden nakažený před odjezdem.

Pokud virus od někoho dostaneme, zpočátku o nákaze nic vědět nebudeme, dále se budeme stýkat s lidmi v práci, doma s našimi blízkými, a než nám bude potvrzeno, že jsme roznašeči nákazy, ohrozíme život všech, kteří byli v naší blízkosti, než k nám doputoval výsledek testu. Pokud bude růst počet nakažených, kteří budou potřebovat ošetření v nemocnici, může se stát, že se systém nebude moct o všechny nemocné postarat. Proto stojí za to chránit sebe a hlavně své blízké, i když roušky nesnášíme a poslouchat Prahu se nám nelíbí.

I když se můžeme usmívat u výroků našich politiků, můžeme považovat jejich rozhodování za chaotické či zbytečné, koronavirus je tady, a pokud my budeme těmi, kdo napomáhá jeho množení, období nejistoty si sami prodloužíme. Čím více se virus rozmnoží, tím déle budeme muset karanténní opatření snášet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>