Bude vyvinut tlak na šicí dílnu, nebo nájemníky Děvína?

Mít klid. Přijít z práce a nic neslyšet, jen to, co si sami pustíme. Sen většiny lidí. Ne všichni lidé však mají takové štěstí. Nedávno jsme psali o obyvatelích Těšnovic, kterým vadí hluk z odsávacího zařízení, ozývající se z šicí dílny. I když naměřené hodnoty jsou nižší než zákonná norma, tedy žádného porušení se firma nedopouští, neporozumění mezi sousedy trápí obě strany a úřady prověřují, šetří, zkrátka jednají.

Naproti tomu lidé ze sídliště Zachar II, hlavně ve Francouzské a přilehlých ulicích, již léta vědí, co znamenají hluční a bezohlední sousedé. Když se po revoluci prodával majetek Kroměřížské nemocnice, v režii Krajského úřadu Zlínského kraje, prodala se v tichosti i bývalá ubytovna Děvín, v níž za socialismu bydlel převážně zdravotnický personál nemocnice. Vyvedení budovy do soukromých rukou nedá dodnes spát stovkám lidí v okolí, protože rušní obyvatelé Děvína jsou opravdu nesnesitelní. Řev, hluk, vyhrožování, sprostota již malých dětí, to vše je na denním pořádku.

Situace připomíná Podhoran, i když budova nemá jen jednoho majitele. Radnice o problému ví, zoufalí sousedé si s vedením radnice dopisují, klid však nepřichází. Jestliže někdo opakovaně porušuje vyhlášku města, což rušení nočního klidu bezesporu je, je trapné tvrdit, že není možné situaci řešit. Bystřická radnice si Podhoran pohlídala a měla by tak učinit i ta kroměřížská. Jelikož se z Děvína pomalu, ale jistě stává místo, kde se lidé bojí chodit, radnice svou nečinností jen přihlíží budování ghetta.

To je místo, kterému se vyhýbají i policisté, jelikož je tam nebezpečno. Děvín stojí vedle školy i nemocnice, denně kolem něj projdou stovky lidí. Když kolemjdoucí míjejí dům s kouřícími nájemníky na schodišti či na balkonech, rychle uhnou pohledem, protože dívat se těmto lidem do očí, znamená vzbudit v nich nežádoucí zájem. Do redakce nám byl zaslán zvukový záznam jedné noci z Děvína. Žena nepřetržitě řvala na někoho a dav jí odpovídal. Pořád opakovala jedno a to samé, oč šlo, nevíme, cikánsky umí málokdo. Dovede si někdo představit, že chcete spát a někdo takto hodiny řve? A když už toho budete mít dost, zvednete telefon a i přesto řev neustane?

Nabízí se otázka: A jakou jinou úlohu městští strážníci mohou mít než tu, že mají dbát na dodržování městských vyhlášek? Jedno z vyjádření vedení radnice, že k řešení bude přizván mimo jiné i OSPOD, tedy odbor řešící výchovu dětí, bylo úsměvné. Těmto lidem úřady leží na srdci jen v případě, když si jdou vyřídit dávky, z nichž žijí. Jinak je jim celý úřad zcela ukradený. Už proto by se měli všichni na radnici zasadit o to, aby nebyli obyvatelům Děvína a stěžujícím si sousedům okolních domů k smíchu. Jediné, čeho se problémoví nájemníci bojí, jsou majitelé bytů, kteří je mohou připravit o nájemní smlouvu nebo muži zákona.

Pokud mají Těšnovice a Děvín společného jmenovatele, nazývá se právo na klid. Můžeme si však vsadit, co se úřadům bude lépe postihovat. Zda pokutování a otravování majitele šicí dílny, nebo nájemníků Děvína.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>